Otázka
Obec vlastní kanalizaci pro veřejnou potřebu. Přes pozemek soukromého majitele vede obecní kanalizace v délce cca 60 metrů, která byla vybudována kolem roku 1986 v tzv. akci "Z". Na tuto kanalizaci je připojen i výše zmiňovaný vlastník nemovitosti. Majitel pozemku nyní požaduje po obci jednorázovou náhradu jako majetkovou újmu z důvodu omezení v obvyklém užívání pozemku. Odkazuje se na Vodní zákon §58/3 a Zákon o vodovodech a kanalizacích § 7/4 a §5. Dále se odkazuje na Zákon o oceňování majetku, předpis č. 151/1997Sb. Problém je v tom, že neexistuje žádná dokumentace o provedení stavby kanalizace a přesný rok zhotovení z již zmíněného důvodu a to akci "Z". Otázka zní, má právo majitel pozemku na jednorázovou náhradu? V případě že ano, tak jakým způsobem má být určena náhrada? Dále se domníváme, že obecní kanalizace je veřejně prospěšná stavba na kterou by se náhrada neměla vztahovat.
Odpovídal/upravoval | Tomová 09.01.2018 |
Odpověď:
Je třeba nejprve postavit najisto, zda se v daném případě jedná o kanalizační stoku, nebo o kanalizační přípojku ve smyslu ustanovení § 3 odst. 2 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu (dále jen „zákon o vodovodech a kanalizacích“). Pokud jde o kanalizační přípojku, nejedná se o vodní dílo a, neprokáže-li se opak, za vlastníka kanalizační přípojky se podle § 3 odst. 3 zákona o vodovodech a kanalizacích považuje vlastník pozemku. Nárok na náhradu v takovém případě vlastníku nepřísluší.
Pokud se v daném případě jedná o kanalizační stoku ve vlastnictví obce, jde o vodní dílo ve smyslu § 55 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách v účinném znění, v účinném znění (dále jen „vodní zákon“). Podle § 59a vodního zákona je vlastník pozemku povinen strpět za náhradu na svém pozemku vodní dílo vybudované před 1. lednem 2002 a jeho užívání. Zákon zde tedy de facto zřizuje služebnost inženýrské sítě (věcné břemeno) zatěžující vlastníka, resp. jeho pozemek. Pokud s vlastníkem pozemku v minulosti nebyla sjednána dohoda o užívání pozemku ani mu nebyla poskytnuta náhrada za jeho užívání, má vlastník pozemku podle tohoto ustanovení nárok na jednorázovou náhradu. Tento nárok je podle přechodného ustanovení zákona č. 303/2013 Sb. od 2. 1. 2016 vymahatelný soudně.
Co se táče nároku na náhradu podle § 58 odst. 3 vodního zákona, tento nárok může vzniknout pouze u takového vodního díla, u něhož bylo konkrétním rozhodnutím vodoprávního úřadu stanoveno ochranné pásmo. Takto stanovené ochranné pásmo nelze zaměňovat s ochranným pásmem ve smyslu § 23 zákona o vodovodech a kanalizacích, které je zřízováno přímo ze zákona. Podle tohoto ustanovení se nahrazuje pouze konkrétní majetková újma vzniklá vlastníku pozemku v důsledku zákazu nebo omezení vyplývajícího z rozhodnutí o stanovení ochranného pásma.
Co se týče nároku na náhradu podle § 7 odst. 5 zákona o vodovodech a kanalizacích, tento nárok se vztahuje pouze ke konkrétní majetkové újmě, případně nemajetkové újmě (omezení v obvyklém užívání), způsobené vlastníkovi pozemku v souvislosti s konkrétním výkonem práv vlastníka kanalizace podle § 7 odst. 1 a odst. 2 zákona o vodovodech a kanalizací (kontrola, údržba, stavební úpravy, umísťování tabulek). Takovou újmu by měl být vlastník pozemku schopen konkrétně popsat a případně i vyčíslit.
Výše jednorázové peněžité náhrady podle § 59a vodního zákona je primárně ponechána na dohodě stran a může být teoreticky libovolná. Měla by vycházet z místních podmínek, přičemž rozhodujícími faktory jsou rozsah a velikost vodního díla (vč. případného ochranného pásma), míra omezení pozemků pro jiné účely atd. Není-li dohoda možná, je třeba výši náhrady stanovit za pomocí odborného či přímo
znaleckého posouzení, případně o věci rozhodne soud. Lze doporučit, aby dohoda o poskytnutí náhrady výslovně stanovila, že je jí vypořádán nárok podle § 59a vodního zákona, případně aby také výslovně zřizovala věcné břemeno zatěžující pozemek a řešila i případné budoucí nároky vlastníka pozemku (např. vzdání se nároků na náhradu podle § 7 odst. 5 zákona o vodovodech a kanalizacích).