Otázka
Obec si pořídila nové služební vozidlo. Účetní bez jakékoliv dohody dala při výplatách starostce do výplaty odkaz " Služební vozidlo k soukromým účelům 3 365,-Kč". Starostka vozidlo využívá pouze ke služebním cestám, vozidlo parkuje u svého domu, protože obec nemá garáž. Je to zákonný postup?
Odpovídal/upravoval | Pacholíková Marcela 09.09.2022 |
Odpověď:
Podle § 6 odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „zákon o daních z příjmů“) se považuje za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc, ve kterém se vozidlo zaměstnanci poskytnuto bezplatně ke služebním i soukromým účelům. Pokud tedy bylo vozidlo bezplatně poskytnuto starostce i k soukromým účelům, postupovala účetní správně podle zákona o daních z příjmů. Otázkou je, zda lze garážování vozidla u starostky doma, jelikož obec nemá garáž, a její cesty do práce tímto vozidlem považovat za užívání služebního vozidla i k soukromým účelům.
Obdobným případem se již zabýval i Nejvyšší správní soud ve svém rozsudku 2 Afs 185/2006-49. V tomto případě šlo o společnost, která si pronajala garáže od svých zaměstnanců a tito zaměstnanci se poté garážovanými vozidly dopravovali do místa výkonu práce. Soud uzavřel, že je nepochybně v zájmu společnosti zajišťovat svůj majetek, a že ze skutečnosti, že vozidla této společnosti jsou garážovány v prostorách pronajatých od zaměstnanců a tito jimi jezdí do práce ještě nelze nikterak dovozovat, že se jedná o případ bezplatného poskytnutí vozidla pro služební i soukromé účely. Je totiž podle Nejvyššího správního soudu zcela přirozené, že vozidla musela být k dispozici, a tedy je bylo nutné převážet z místa garážování do místa sídla společnosti.
Z toho, že je vozidlo garážováno u starostky, jelikož obec nemá vlastní garáž tedy podle výše uvedeného rozhodnutí ještě nelze dovodit, že by se jednalo o bezplatné poskytnutí vozidla starostce ke služebním i soukromým účelům. K takovému závěru by finanční úřad mohly vést až další případné indicie plynoucí zejména z knihy jízd a dalších technických dokumentů týkajících se tohoto vozidla. Obci lze dále doporučit, aby pro takový případ uzavřela se starostkou smlouvu o poskytnutí prostor ke garážování daného vozidla (např. nájemní smlouvu nebo smlouvu o výpůjčce).
Uvedené řešení dopadá samozřejmě pouze na situaci popsanou v dotazu, tedy že starostka užívá vozidlo pouze ke služebním účelům a k dopravě do místa garážování vozidla a do místa zaměstna. Nikoliv na případ, kdy by starostka podnikala tímto vozidlem jiné cesty k soukromým účelům.
/Odpověď zpracoval advokát v rámci projektu "Vzdělávání zástupců a zaměstnanců obcí I. typu 2018 – 21", reg.č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0010271, který je spolufinancován z EU./