Dobrá praxe z obcí a měst


Téma Inovace na venkově
Název aktivity Budování obecní soustavy domovních ČOV v obci Starkoč
Obec Starkoč
Kontakt Starosta obce
Příjmení, jméno Jan Jiskra
E-mail starosta.starkoc@gmail.com
Telefon 603114537
Organizace, které se spolupodílely SFŽP a obec Starkoč.
O jakou aktivitu šlo? V čem je vyjímečná? Obecní soustava domovních ČOV je systémové řešení pro menší obce. Dochází k miliónovým úsporám, až 5x menší náklady oproti klasické kanalizaci. Nemusí se rozkopávat silnice, což je další úspora.
Hypertextový odkaz
Aktivita byla realizovaná od do od 01.2019 do 12.2020
Rozpočet 8700000
Způsob financování Celkové náklady 8,7 mil, dotace 6,4 mil., 2,1 mil. Investice obce, 0,2 mil. Občané obce se také spolupodíleli.
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich
aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím s podobným záměrem?
Doporučuji pro obce do 300 obyvatel. Systém je výhodnější ekonomicky, a to investičně i provozně. Přečištěnou vodu je možné použít na zálivku trávníků i okrasných zahrad a uspořit tak pitnou vodu.
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu
s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila?
„Systém decentralizované kanalizace jsem viděl v Rakousku na dovolené a říkal jsem si, proč by to nemohlo fungovat i u nás,“ říká Jan Jiskra, starosta Starkoče.
Poznámky

Tento způsob řešení likvidace komunálních odpadních vod na venkově a odloučených místních částech obcí a měst je ekonomicky efektivnější a tím dostupnější pro menší obce. Kvalita vypouštěných odpadních vod se tak na venkově výrazně zlepší oproti současnému stavu, který je v mnoha obcích velmi špatný.

Velmi pozitivní skutečností je zadržování vody v krajině, konkrétně v samotném intravilánu obce. Zde je vyčištěná odpadní voda vracena zpět do přírody v místě, kde k jejímu znečištění došlo. Její využití je nejčastěji na závlahu zahrad (okrasné zeleně, trávníků, stromů), nebo je voda zasakována na pozemku rodinného domu, k němuž je ČOV připojena. Tím je pozitivně ovlivňováno i mikroklima daného pozemku

Další výhodou tohoto řešení je, že se celá stavba „obecní kanalizace“ zpravidla realizuje bez nutnosti rozbíjet obecní komunikace a řešit dopravní omezení v obci při její realizaci.

Po dvou etapách využívá tento systém odkanalizování 80 % obyvatel. Pomocí vzduchu a filtrace pročištěná voda lze využít k zalévání okrasných zahrad. Kal se vyváží ke kompostování.

Systém domovních čistíren ve Starkoči se zapojil do soutěže inovativních obcí OBEC 2030 .

Připojené soubory   IMG-20190819-WA0001.jpg [Staženo: 59x]

Vytvořil: Mikešová Jana 08.09.2022