2.1.1 . Principy spravedlnosti
Stručné lze definovat moderní principy spravedlnosti následovně:
1. Princip rovnosti
Nejobecnější princip spravedlnosti zdůrazňující požadavek dát každému stejně; důsledně rozvádí zásadu egality, často uváděným příkladem je smrt, jíž se nikdo nevyhne; bývá označován jako princip rovnosti výsledků nebo princip rovnosti podmínek.
2. Princip zásluhovosti
Základem jsou zásluhy jedince, jedná se o proporcionální zacházení; velká pozornost věnována vymezení pojmu zásluhy.
3. Princip výkonnosti
Bývá připojován k principu zásluhovosti, na rozdíl od něj však nezohledňuje etičnost, zabývá se pouze výsledek jednání, díky čemuž je snazší jej měřit a aplikovat v praxi; na základě zásady „každému podle jeho práce“ se měl užívat v bývalých socialistických zemích. Známý americký politický filosof John Rawls tento princip nepovažuje za spravedlivý, neboť výkonnost závisí na řadě neovlivnitelných činitelů.
4. Princip potřebnosti
Socialisticky zabarvený koncept; distribuce má zajišťovat především uspokojení základních potřeb členů společnosti; dnes v podobě základního životního minima; někdy se vedle něj uvádí též princip sociální potřebnosti.
5. Princip rovnosti příležitostí
Hlavním cílem distributivní spravedlnosti je zajišťovat rovnou distribuci příležitostí, tedy vytvářet stejné šance pro každého v přístupu k vyšším společenským pozicím vytvořením pro každého stejné výchozí situace na startovní čáře, zejména pokud jde o vzdělání.
6. Princip schopnosti a potenciálu
Protipól principu potřebnosti; distribuce se provádí podle potenciálu, který je vyšší než stanovený standard (minimum); jedná se o distribuci břemen, jako jsou např. daň z příjmu.
7. Princip původu, hodnosti
Aristokratický, kastovnický princip spočívající v zacházení s jedinci podle toho, k jaké kategorii lidí patří; distribuce určitých specifických výsad; příznačný zejména pro tradiční společnosti
8. Princip právních nároků
Standardní oblast legální spravedlnosti vycházející z obsahu platného právního řádu; kritériem spravedlnosti je zde obsah právních norem.