Obec a pozemní komunikace (5) - připojování komunikací a jiných nemovitostí
Nykodým Jiří 27.04.2015 00:00:00
připojování pozemních komunikací
Připojování pozemních komunikací a jiných nemovitostí nebo změny těchto připojení, na dálnice, silnice a místní komunikace, respektive povolení takovýchto připojení, řeší § 10 zákona číslo 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích a v návaznosti na něj §§ 11, 12, a 13 Vyhlášky číslo 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích.
Povolení výše uvedených připojení je svěřeno v souladu s § 40 zákona o pozemních komunikacích příslušným silničním správním úřadům. Konkrétně tedy na dálnicích Ministerstvu dopravy, na silnicích I. tříd Krajským úřadům, na silnicích II. a III. tříd úřadům obcí s rozšířenou působností a na místních komunikacích jednotlivým obcím.
Ve výše uvedeném § 10 je uvedeno, že pozemní komunikace lze navzájem připojovat zřizováním křižovatek nebo připojovat na ně sousední nemovitosti zřízením sjezdů nebo nájezdů. Přímé připojení sousední nemovitosti na pozemní komunikaci není účelovou komunikací. Větve mimoúrovňových křižovatek a kruhové křižovatky jsou přiřazeny k pozemní komunikaci vyšší kategorie nebo třídy, větve úrovňových křižovatek jsou přiřazeny k pozemní komunikaci nižší kategorie nebo třídy.
Příslušný silniční správní úřad si před vydáním příslušného povolení:
- a) o připojení silnice nebo místní komunikace k jiné pozemní komunikaci, o úpravě takového připojení nebo o jeho zrušení vyžádá předchozí souhlas vlastníka pozemní komunikace vyšší kategorie nebo třídy,
- b) o připojení sousední nemovitosti k dálnici, silnici nebo k místní komunikaci, o úpravě takového připojení nebo o jeho zrušení vyžádá předchozí souhlas vlastníka dotčené pozemní komunikace
a dále předchozí souhlas příslušného orgánu Policie ČR.
Účastníkem řízení nemusí být vlastníci pozemků, přes které se případně nemovitost připojuje na komunikaci. Předmětem řízení je totiž dopravně technické posouzení přípustnosti připojení v daném místě, nikoliv řešení vlastnických vztahů, viz rozsudek Nejvyššího správního soudu 1 As 78/2011 ze dne 27. 7. 2011.
Při samotném posuzování nových připojení nebo změnách těchto stávajících se přihlíží především, aby vyhovovala svým provedením bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, aby byly zajištěny dostatečné rozhledové podmínky, odvodnění, dodrženy vzájemné vzdálenosti jednotlivých připojení a podobně, to vše v návaznosti na příslušné závazné normy ČSN.
Co se týká zajištění řádné údržby sjezdů k nemovitostem, zajišťují ji jejich vlastníci, a to celého připojení včetně možného propustku. Pro úplnost ještě uvedu, že připojení sjezdu/nájezdu nebo účelové komunikace není křižovatkou.
Obecně můžeme říci, že všechny křižovatky nebo jakákoli napojení na pozemní komunikace představují z hlediska bezpečnosti a plynulosti silničního provozu kolizní místo. Je to především z důvodu, že zde dochází k náhlým a mnohdy nepředvídatelným změnám rychlosti jízdy jednotlivých vozidel nebo k jejich zastavování a opětovnému rozjíždění. Oprávněnou snahou bývá tato připojení omezit na co nejmenší únosnou míru, právě v závislosti na snížení dopravní nehodovosti.
Jiří Nykodým