Nová slova ve veřejné správě I: Územní dimenze a integrované nástroje
Dorňák Libor 24.06.2015 00:00:00
Trocha nezbytné teorie k evropským fondům na léta 2014 - 2020
Územní dimenze a integrované nástroje – slova, která jako by patřila spíše do světa dotací, než do slovníku veřejné správy. Opak je však pravdou. Územní (a tematická) koncentrace, integrace – to jsou zásadní hesla evropských fondů pro léta 2014 – 2020 a úspěch v čerpání evropských peněz nakonec bude podmíněn tím, jak se těmto požadavkům dokáže přizpůsobit veřejná správa. Před starosty sídel všech velikostí, od těch největších po nejmenší, stojí nutnost spolupracovat, postupovat promyšleně a strategicky.
Venkova se tak či onak dotknou všechny tři integrované nástroje, které budou v období 2014 -2020 v ČR využity: CLLD, ITI a IPRÚ.
- CLLD, Komunitně vedený místní rozvoj, nic jiného než osvědčený LEADER.
- ITI, Integrovaná územní investice, nástroj pro rozvoj metropolitních oblastí
- IPRÚ, Integrovaný plán rozvoje území, „menší“ varianta ITI
Většinu starostů bude samozřejmě nejvíce zajímat CLLD. Místní akční skupiny (MAS) v současnosti prochází procesem tzv. certifikace. MAS čeká mnohem významnější úloha než v minulosti, ale o to větší je potřeba dostát standardům, které zaručí kvalitu. Ocitly se tak pod drobnohledem, kdy je zkoumáno jejich finanční zdraví, ale např. i reprezentace. Situaci, kdy aktivní starosta (členské obce MAS) je činovníkem neziskové organizace (člena MAS) a živí se podnikáním (jako člen MAS) je nutné posoudit, a v některých případech může představovat problém.
Venkova se však dotkne i ITI. Socio-ekonomické analýzy velkých měst ukazují stoupající vzájemnou závislost s prstencem obcí, která je obklopují. Někdy se jedná o oblast menší, jindy nezanedbatelně významnou. Integrované projekty realizované v ITI budou mít dopad na celou oblast, kvůli koordinaci vznikají v ITI tzv. řídící výbory. Ačkoli se jedná o orgány bez jakéhokoli postavení v rámci veřejné správy, jde o platformu, kde se budou setkávat zástupci měst a obcí, stejně jako samospráva s např. Úřadem práce.
Na nutnost strategického a integrovaného přístupu si bude nutné zvyknout. Sen o Evropě, jako globální hospodářské jedničce, kde i do nejzapadlejší vísky vede kvalitní silnice a mají tam výstavní školu, se rozplynul. Témata, o nichž jsme mysleli, že jsou jen vzdálenou a cizí částí večerních zpráv, zabušila na dveře snad každého stavení na našem kontinentu. Období 2014 – 2020 již nebude dobou, kdy evropské peníze slouží k zušlechtění země, ale dobou, kdy alfou a omegou všeho bude konkurenceschopnost. Jinak hrozí, že se z Evropy stane jen zásobník levné pracovní síly pro technologicky vyspělé státy. Evropských peněz na rozvoj našeho okolí tak výrazně ubylo, proto je nutné s nimi nakládat lépe a prozíravěji – strategicky a integrovaně.
Mgr. Libor Dorňák