Zprávy redaktorů

Obce a poskytování informací (3)

Břeň Jan 24.08.2015 14:20:00

Povinné subjekty ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb. s bližším zaměřením na obce a její orgány

Listina základních práv a svobod v čl. 17 odst. 5 stanoví povinnost státním orgánům a orgánům územní samosprávy (tj. i obcím) přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti, přičemž podmínky a provedení (poskytování informací) stanoví zákon. Příslušným obecným „informačním“ zákonem, který provádí uvedené ustanovení Listiny, je zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“), který nabyl účinnosti dnem 1. ledna 2000.

Povinné subjekty

Tzv. povinnými subjekty, které mají podle zákona č. 106/1999 Sb. povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti (a to nejen vrchnostenské, ale i nevrchnostenské, např. v oblasti nakládání s veřejným majetkem), jsou podle § 2 odst. 1 a 2 zákona č. 106/1999 Sb.:

  • státní orgány – orgány moci výkonné, zákonodárné a soudní, Nejvyšší kontrolní úřad, Česká národní banka, Veřejný ochránce práv, atd.,
  • územní samosprávné celky (obce, kraje, hlavní město Praha) a jejich orgány (a byť to zákon výslovně nestanoví, je třeba do této skupiny zahrnout i městské části nebo městské obvody územně členěných statutárních měst a městské části hlavního města Prahy),
  • veřejné instituce – jejich vymezení je dáno judikaturou a právní teorií, jde např. o zdravotní pojišťovny, státní podniky, státní fondy, veřejné vysoké školy, školské právnické osoby, samosprávné profesní komory, právnické osoby, ve kterých mají povinné subjekty (např. stát nebo územní samosprávné celky) rozhodující vliv ve smyslu § 74 odst. 1 zákona o obchodních korporacích (např. obchodní společnosti), atd.,
  • subjekty, kterým zákon svěřil rozhodování o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech fyzických nebo právnických osob v oblasti veřejné správy, a to pouze v rozsahu této jejich rozhodovací činnosti – jde např. o tzv. veřejné stráže (stráž přírody, lesní stráž, rybářská stráž, myslivecká stráž).

Jak bylo uvedeno výše, povinnými subjekty, které mají podle uvedeného zákona povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti, jsou podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. i územní samosprávné celky a jejich orgány (tedy i obce a jejich orgány). I když lze – ke slovům „územní samosprávné celky“ (jako povinným subjektům podle zákona č. 106/1999 Sb.) – připojený dodatek „a jejich orgány“ považovat za poněkud matoucí, je možno se přiklonit k názoru, že povinným subjektem podle zákona č. 106/1999 Sb. je pouze územní samosprávný celek jako „celek“ a nikoliv – vedle něho – „ještě“ i jeho orgány.

Zákon č. 106/1999 Sb. nedává odpověď, jaký orgán v rámci obce má vyřizovat žádost o poskytnutí informace, tedy zda má jít např. o nevyhrazenou pravomoc rady obce ve smyslu § 102 odst. 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů. Jako teoreticky a zejména prakticky nejvhodnější (např. z hlediska zachování zákonných lhůt pro vyřizování žádostí o informace) se však jeví varianta, která by svěřovala vyřizování žádosti o poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb. obecnímu úřadu, a to na základě možné aplikace § 130 odst. 1 správního řádu: „Stanoví-li zákon, že řízení provádí územní samosprávný celek, aniž by určoval, který jeho orgán je k úkonům příslušný, je tímto orgánem v případě kraje krajský úřad a v případě obce obecní úřad.“.

Podle § 20 odst. 6 zákona č. 106/1999 Sb. platí, že informace, které se týkají přenesené působnosti územního samosprávného celku, poskytují orgány územního samosprávného celku v přenesené působnosti. Z tohoto pravidla lze dovodit, že v opačné situaci, tj. v případě informací, které se týkají samostatné působnosti územního samosprávného celku, poskytují je orgány územního samosprávného celku v samostatné působnosti.