Zprávy redaktorů

Datová schránka - věc efektivní

Kříž Erich 24.08.2015 14:37:00

Jaký je základní popis? Velice zjednodušené vysvětlení zní: email s elektronickým podpisem, který slouží k formální komunikaci veřejné správy. To, co odlišuje „datovku“ od emailu, je natolik významné, že si zaslouží kratší vysvětlení.

Datová schránka je produkt Informačního systému datových schránek (ISDS), který podléhá zákonu č.300/2008 Sb. Jde o povinnou formu komunikace mezi orgány státní správy i právnickými osobami. Občané a menší podnikatelé nemají povinnost si ji zřídit.

Proč se v rámci e-Governmentu datové schránky zavedly? Jejich cílem je zefektivnit práci úřadů, a to nejen šetřit papír, ale zejména díky zákonné fikci doručení (co bylo odesláno do schránky, je považováno po 10-ti dnech za doručené), se nemohou majitelé vymlouvat, že je pošťák nezastihl. Občanům přinášejí možnost komunikace s úřadem tak, že se nemusí bát ztráty důležitých dokumentů a ušetří si cestu na příslušné úřady. „Datovka“ má stejnou váhu, jako její papírový originál založený ve spise.

Zde je důležité se pozastavit nad formátem. Definice „datovky“ není digitalizovaný dokument, ale dokument obsažený v datové zprávě. „Datovka“ se totiž skládá z obálky, která je opatřena elektronickým podpisem a časovou značkou, a přiloženým dokumentem. Vyhláška Ministerstva vnitra (č.194/2009 Sb.) vyjmenovává, jaké formáty dokumentů jsou k dispozici. Ve stručnosti jsou to dokumenty, které, v případě konverze zpět do listinné formy či jiné práce s nimi, již nevyžadují lidský přepis. To je rozdíl mezi scanem dokumentu a dokumentem obsaženým v datové zprávě. Datová schránka je spravována z portálu mojedatovaschranka.cz.

Trh si dokázal také poradit s „datovkami“ a dnes je k dispozici celkem široké množství aplikací, ze kterých lze „datovky“ spravovat i z mobilu nebo tabletu. Jejich seznam lze najít například pod pojmem datová schránka na české wikipedii.

Datová zpráva je vždy po 90 dnech od přečtení, ze schránky smazána. Zachovat ji lze skrze placenou službu provozovatele datových schránek, České pošty, s názvem Datový trezor (zpráva zůstane ve schránce) nebo si ji lze jednoduše stáhnout do počítače (zpráva má stále podpis odesílatele a časové razítko a tím neztrácí autentičnost pro další použití). Pro zastánce papírové komunikace, nebo pro doložení např. v komunikaci s bankou, je možné „datovky“ převést opět do listinné podoby u autorizované instituce (nejčastěji CzechPoint).

Každá osoba (právnická a fyzická) má pouze jednu datovou schránku (právnická osoba či orgán veřejné správy, například prezident, může mít „datovku“ jako úřad, i jako fyzická osoba Miloš Zeman, nicméně je to stále jedna pro každou z osob. Nicméně existuje možnost schránky na vyžádání sjednotit). Sezam osob s datovou schránkou je na oficiálním webu: https://seznam.gov.cz/ovm/welcome.do

Výhoda pro orgány veřejné moci je ta, že z organizačních důvodů, mohou mít více datových schránek pro jeden úřad s ohledem na jednotlivé agendy. Tuto možnost je třeba vyžádat u Ministerstva vnitra. Za konkrétní zmínku stojí ještě vyhlášky č. 193 a 194/2009 Sb., které jsou obsahem hlavně prováděcími předpisy o užívání a provozování ISDS a o podrobnostech konverze dokumentů.

Více informací stran praxe užívání datových schránek, lze získat například na konferenci k ISSS (internet ve státní správě a samosprávě, https://www.isss.cz/) Podrobnější popis jak na ISDS s aktualizacemi najdete na webu datoveschranky.info. Problematiky se rovněž dotýká další článek na našem webu stran elektronického podpisu.