Zprávy redaktorů

E-Government

Kříž Erich 24.08.2015 14:40:00

Anglický pojem e-Government je zjednodušeně přeložitelný jako veřejná správa za využití moderních technologií. Při své práci se s určitými prvky e-Governmentu setkali už všichni čeští úředníci. Co všechno se pod pojem schová?

Czech Point – tento projekt se dotýká také obecních úřadů s rozšířenou působností. Moderní technologie zde představují sdílená data z různých registrů, která může občan získat na více jak 7 000 místech po celé ČR. Výpis z rejstříku trestů, obchodního rejstříku nebo počet bodů řidiče jsou dokumenty, jejichž snadnější dostupnost občané oceňují. Czech Point má své oficiální stránky http://www.czechpoint.cz/web/

Datová schránka – na jedné straně výhoda v rukou úřadů (dokument odeslaný do datové schránky fyzické osoby se považuje za doručený), na druhé, ne zcela efektivní nástroj (datová schránka není povinná pro všechny; vyžaduje zvýšenou administrativu). Oficiální webové stránky jsou všeobecně známé (https://www.datoveschranky.info/organ-verejne-moci/organ-verejne-moci), ale užitečné mohou být zkušenosti z prvních let zavádění (Michal Valášek: Sedm hříchů datových schránek, Lupa.cz) nebo zkušenosti občana o komunikaci s úřadem pomocí „datovky“ (Martin Malý: Datová schránka kontra úředník, Lupa.cz)

Otevřená data – téma technické i ideové. Technicky jde o formát dat nebo ochranu osobních údajů. Menší nesnáze přináší otevřenost dat (sdílení a náhled) v mezi-správní komunikaci. Názory na „otevřenost“ se rozdělují v otázce sdílení informací s veřejností. Tématem se intenzivně, technicky a ideově, zajímá sdružení Otevřená města (http://www.otevrenamesta.cz) nebo informační portál Otevřená data financovaný Fondem Otakara Motejla (http://www.otevrenadata.cz/).

Elektronický podpis – pro e-Goverment zásadní věc. Dokládá identitu osoby i úřadu a ukáže jakékoliv pozdější zásahy do originálního dokumentu. Získání certifikátu a následné zřízení podpisu není jednodenní záležitost a není zdarma. O tom, co vše přináší elektronický podpis, se lze dozvědět například na webu Jak na internet (http://www.jaknainternet.cz/page/1249/elektronicky-podpis/), kde je k dispozici i instruktážní video.

Agenda e-Government má za úkol zjednodušit komunikaci občana s úřady a samotným úřadům ušetřit čas. Praxe ukazuje, že zavádění moderních technologií do veřejné správy není vždy jednoduché a svůj cíl bude strategie e-Governmentu plnit zřejmě až za delší dobu.

Erich Kříž