Lokální ekonomika II., systém směny
Kříž Erich 24.08.2015 17:10:00
V předešlém článku jsme se zabývali především vymezením základních pojmů, dále se budeme věnovat blíže jednotlivým konceptům. Asi nejvíce medializovanou možností je zavedení lokální měny.
Lokální měna představuje způsob, kterým se zamezuje proudění kapitálu a jde tak přímo proti ideji volného obchodu. Jinými slovy pro zastánce působení čistých tržních mechanismů představuje neakceptovatelný nástroj, který snižuje ekonomickou výkonnost. Na druhou stranu, díky schopnosti udržet déle kapitál na daném místě představuje možnost, jak efektivně zvýšit blahobyt v daném regionu.
Již z principu se však objevují problémy, které souvisí se zákonným zakotvením dnešních oficiálních měn, respektive platebním systému jako takovém. Česká koruna dnes totiž není kryta ničím, je oficiálním platidlem na základě zákonné povinnosti korunu používat, což vyjadřuje § 12 („Česká národní banka má výhradní právo vydávat bankovky a mince, jakož i mince pamětní…“) a § 13 („Peněžní jednotkou v České republice je koruna česká, zkratka názvu je „Kč“. Koruna česká se dělí na sto haléřů.“) zákona 6/1993 Sb. Příčiny tohoto stavu jsou spjaty s rozvojem moderního centrálního bankovnictví a zasahují nad rámec tohoto článku. Lokální měna tedy v žádném případě nemůže fungovat jako úplná náhrada zákonného platidla. Postupem doby se však vyvinuly obdobné systémy, které jsou ze strany státu tolerovány a fungují souběžně se zákonným platidlem.
Nejstarším a nejjednodušším systémem směny je barterový obchod neboli směna zboží za zboží. Ačkoli se jedná o způsob, který se obejde bez centrální měny, tyto přímé transakce jsou pro každodenní činnost vysoce nepraktické. O stupeň výše proto stojí systém zvláštních clearingových center, která svým členům umožňují mezi sebou obchodovat na základě kreditu. Ten každý účastník obdrží za prodej zboží a naopak používá k nákupu. Odpadá tak nutnost zavádění nové měny, na druhou stranu toto řešení je extrémně náročné na centrum, které zpracovává všechny transakce a rovněž s sebou přináší otázku ocenění – na základě čeho stanovit cenu jednotlivých komodit či služeb. Problém však lze vyřešit navázáním na oficiální měnu.
Tento systém je vzhledem ke své podstatě velmi dobře aplikovatelný na komunity o desítkách členů, kde je poměrně jednoduché spravovat všechny transakce. Své členy zatěžuje potřebou dodatečného systému ke každodennímu fungování, na druhou stranu posiluje místní komunitu, kde mohou probíhat i transakce, které by se běžně, díky neexistujícímu „tržišti“ (clearingovému centru) neuskutečnily. Další možnost představuje zavedení plnohodnotné místní měny, o němž bude pojednávat příští díl.