Lokální ekonomika IV., česká stopa
Kříž Erich 24.08.2015 17:14:00
Minulý díl se věnoval konceptu plnohodnotné místní měny, nyní se zaměříme na české prostředí. Můžeme konstatovat, že „pravá místní měna“ u nás doposud zavedena nebyla, ačkoli vzniklo několik konceptů založených na clearingových centrech.
Mluvíme o systémech se souhrnnou anglickou zkratkou LETS, ze slov Local Exchange Trading System. V Česku se historicky systémy místní směny netěšily velkému rozmachu, nicméně postupně se zde některé vyvinuly. Jedná se o systémy RozLET v Brně, LET agentury GAIA v Praze (http://gaia.ecn.cz/projekty/lets.html), Letokruh v Českých Budějovicích a Lunária v Jindřichovicích pod Smrkem. Z těchto projektů dnes funguje především brněnský RozLET a specificky virtuální skanzen spolku Lunária, nicméně v tomto případě nelze hovořit o výměnném systému, spíše o virtuálních kreditech, kterými se přispívá na činnost jednotlivých částí. Soupisu současných fungujících systémů se věnoval ve své práci Václav Klusák (https://www.vse.cz/vskp/show_file.php?soubor_id=1219915).
Brněnský RozLET začal fungovat zpočátku roku 2011, na jaře 2012 vznikla v Brně další skupina Svobodná měna. Systém stále funguje, přičemž prezentace odkazuje i na další systémy například LETS Valašsko (webové stránky projektu nedostupné), či LETS Jesenicko a LETS Ostravsko.
Systémem s dobře dostupnými informacemi je Buď SOBěstačnný působící v Jižních Čechách, která v rámci systému LETS používá pro kredit název SOB (http://lets.budsob.cz/)
Poměrně zajímavou zkušenost přinesla implementace TNE, což je zkratka slov „tvrdší než euro“ a jedná se o způsob platby zavedený na podzim roku 2013 ve Varnsdorfu. Název odkazuje ke skleničce, kterou lze plnit místními produkty, či ji směňovat za 30 Kč. Jedná se tak o velice zajímavou kombinaci barterového a platidlového obchodování Více informací lze nalézt na (http://www.lokalni-ekonomika.cz/tne/lokalni-mena-tne.html). Propagaci se věnuje Centrum regionální synergie, které rovněž zmíněný web, jakož i měnu provozuje.
Lokální měna tak zůstává v českém prostředí doposud nevyužívanou a nevyzkoušenou alternativou. Clearingové systémy mají zatím větší úspěšnost v rámci větších sídel. Úspěšnost měn obecně odvisí od jejich akceptace zákazníky jako prostředku platby, v případě clearingových LETS systémů je zákazník vystaven potřebě užívání dodatečného systému. Bude zajímavé sledovat, zda se v Česku objeví první systém „plnohodnotné“ místní alternativní měny.