Zprávy redaktorů

Integrovaný záchranný systém

Brázda Radek 24.08.2015 18:25:00

základní informace

INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM

Základní informace

S „Krizovým zákonem“ bezprostředně souvisí zákon o integrovaném záchranném systému č. 239/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon stanovuje složky integrovaného záchranné systému a jejich působnost, určuje působnost a pravomoci státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků a rovněž práva a povinnosti dalších osob při přípravě na mimořádné události a při záchranných a likvidačních pracích, jakož i na ochraně obyvatelstva před a po dobu vyhlášení stavu nebezpečí, nouzového stavu, stavu ohrožení státu a samozřejmě válečného stavu, když všechny tyto situace nazýváme krizovým stavy, které pak dále rozvádí výše zmíněný krizový zákon.

Integrovaný záchranný systém (dále jen IZS) je upraven výše uvedeným zákonem a dále pak prováděcími předpisy a je tedy především o koordinaci postupu všech složek IZS při přípravě na mimořádné události a reakci těchto složek na mimořádnou událost – krizový stav. Systém nezasahuje do vnitřního fungování jednotlivých složek IZS, do jejich postavení a úkolů, ke kterým jsou zmocněny na základě jiných zákonných předpisů.

Zákon také přesně vymezuje, co se rozumí mimořádnou událostí1, jaký je rozdíl mezi záchrannými pracemi a likvidačními pracemi a rovněž vymezuje úkoly na úseku ochrany obyvatelstva2. Podrobně jsou zde rozepsány činnosti, které uvádí také „Krizový zákon“, tj. co je věcnou a osobní pomocí včetně osoby, která si tuto pomoc může vyžádat (zde se ovšem hovoří již také o veliteli zásahu). Důležité je pak vědět, že v § 3 zákona se mluví o použití integrovaného záchranného systému.

Zákon pak v dalších ustanoveních hovoří o jednotlivých složkách IZS, o nichž si řekneme více v následujícím článku. Zákon ovšem také rozvádí postavení a úkoly státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků při přípravě na mimořádné události a při jejich řešení. Je zde opět podobně jako v „krizovém zákoně“ vymezena působnost ústředních správních úřadů – ministerstev, a to ministerstva vnitra, zdravotnictví a dopravy3. Rovněž orgány krajů a obcí s rozšířenou působností zde mají vyjmenovaná práva a povinnosti, stejně jako starostové a obecní úřady4.

Radek Brázda

poznámky:

1 § 2 odstavec 1 písmeno b) zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů v platném znění (dále jen Zákon).

2 § 2 odstavec 1 písmena c – f Zákona.

3 tyto údaje jsou uvedeny v §§ 6 - 9 Zákona.

4 o těchto orgánech se hovoří v §§ 10 – 16 Zákona.