Zprávy redaktorů

Sdílení opensource řešení obcemi

Kříž Erich 30.10.2015 00:00:00
zpravyRedaktoruObrazek

Opensource řešení jsou v mnoha případech pro obce výhodné. Mezi hlavní přednosti patří zejména nízké (respektive žádné) pořizovací náklady a možnost svobodně si software upravit na míru.

Jak je to ale se sdílením hotových řešení ať už v rámci sdružení samospráv nebo i s třetími osobami? Opensource software se vyznačuje tím, že má otevřený zdrojový kód. Ten je nejen dostupný, ale je ho možné i legálně upravovat. Hlavní nevýhodou je snížená bezpečnost – tedy programy jsou náchylnější na útoky hackerů, neboť ti se bez obtíží mohou seznámit s kódem. S tímto souvisí i nebezpečí sdílení řešení, to je sice většinou legální (viz dále), ale poskytnutí zdrojového kódu veřejně nemusí být dobrý nápad.

Sdílení softwaru je legální v případě, že jej obce sdílí zdarma, a to bezpodmínečně (viz licenční podmínky většiny open source systémů). Otázka je, zda by bylo v souladu s licenčními podmínkami uzavřít mezi obcemi veřejnoprávní smlouvu (§ 63 a § 66a zákona č. 128/2000 Sb.), která by obsahovala i modifikaci opensource programů. Spíše ne, neboť ty většinou obsahují skutečně striktní vymezení toho, co znamená bezplatně. Jakékoliv veřejné sdílení za úplatu pak samozřejmě nepřichází v úvahu vůbec.

Následkem toho je tedy jisté, že se obcím náklady spojené s přizpůsobením aplikací pro jejich činnost nevrátí. Na druhou stranu na internetu je zdarma k dispozici celá řada hotových řešení, která jsou připravena k použití, a některé z nich by mohli zaujmout i obecní úřady. Výběr těch nejzákladnějších programů je na konci tohoto článku.

Lze tedy uzavřít, že po přijmutí rizik zejména bezpečnostního charakteru a s vědomím, že prostředky, které do vývoje softwaru obce vložily, se jim již nevrátí, jsou opensource řešení výhodná a to nejen pro obce, ale i pro ostatní orgány státní správy zvlášť, pokud jsou schopny najmout pracovníky, kteří budou provádět vývoj interně.

Mezi software, který by se mohl obcím hodit, patří zejména internetový prohlížeč Mozilla Firefox, OpenOffice.org, který může nahradit drahý kancelářský software, Sendmail nebo Postfix, což jsou jako emailové servery, Moodle, rozhraní pro vedení kurzů které používá i Univerzita Karlova nebo archivační program 7-zip, dále lze samozřejmě vytvořit i vlastní program, nicméně pro většinu obcí se bude jednat o nedostupnou variantu vzhledem k finanční náročnosti. Tato varianta je však vhodná pro krajské úřady nebo ústřední správní orgány.