Obce a poskytování informací (5)
Břeň Jan 30.10.2015 00:00:00
Postup poskytování informací ze správních spisů
V praxi se poměrně často vyskytuje otázka možnosti poskytovat informace, které jsou obsaženy v jednotlivých správních spisech (viz § 17 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů), tj. zda i v tomto případě lze použít zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“), či nikoliv.
Podívejme se nejdříve na názor o údajné nepřípustnosti poskytovat informace ze správních spisů na základě žádosti podle zákona č. 106/1999 Sb., který je opírán o existenci speciálního institutu nahlížení do spisu ve smyslu § 38 správního řádu. Ustanovení § 38 správního řádu přiznává právo nahlížet do spisu účastníkům řízení a jejich zástupcům; popř. jiným osobám, prokáží-li právní zájem nebo jiný vážný důvod (a nebude-li tím zároveň porušeno právo některého z účastníků řízení, popřípadě dalších dotčených osob anebo veřejný zájem). Uvedený názor o nepřípustnosti poskytovat informace ze správních spisů na základě žádosti podle zákona č. 106/1999 Sb. bývá nejčastěji podpořen neveřejností správního řízení, povinnosti mlčenlivosti úředních osob či možným rizikem narušení zásady nestranného postupu správního orgánu.
Avšak stávající judikatura vychází z toho, že institut nahlížení do spisu nepředstavuje zvláštní právní úpravu vůči poskytování informací v režimu zákona č. 106/1999 Sb. Správní řád je speciálním právním předpisem ve vztahu k zákonu č. 106/1999 Sb. pouze ve způsobu realizace (procesního) práva na informace, která se děje formou fyzického nahlížení do spisu, zatímco podle zákona č. 106/1999 Sb., který představuje realizaci hmotného práva na informace ve smyslu čl. 17 Listiny základních práv a svobod, se informace poskytují jinou formou (sdělením konkrétních údajů či zasláním příslušných kopií listin).
Povinný subjekt (tedy i obec) postupuje podle zákona č. 106/1999 Sb. v případě, že obdrží žádost o informace (ze správního spisu) v režimu tohoto zákona. I v případě informací poskytovaných ze správních spisů podle zákona č. 106/1999 Sb. samozřejmě platí, že povinný subjekt buď požadované informace poskytne zcela, anebo aplikuje některý ze zákonných důvodů pro odmítnutí (úplné či částečné) žádosti o informace. Podmínky omezení práva na informace jsou uvedeny v § 12 zákona č. 106/1999 Sb., podle něhož „všechna omezení práva na informace provede povinný subjekt tak, že poskytne požadované informace včetně doprovodných informací po vyloučení těch informací, u nichž to stanoví zákon. Právo odepřít informaci trvá pouze po dobu, po kterou trvá důvod odepření. V odůvodněných případech povinný subjekt ověří, zda důvod odepření trvá.“.
V případě, že informaci ze správního spisu nebude možné poskytnout z důvodů stanovených zákonem č. 106/1999 Sb. (popř. podle zvláštního zákona), povinný subjekt vydá rozhodnutí o odmítnutí žádosti, popřípadě o odmítnutí části žádosti ve smyslu § 15 zákona č. 106/1999 Sb.