Obce a poskytování informací (7)
Břeň Jan 30.10.2015 00:00:00
Definice žadatele o poskytnutí informace
Ustanovení § 3 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“) se zabývá jedním ze základních pojmů tohoto zákona, kterým je žadatel o poskytnutí informace.
Zákon č. 106/1999 Sb. stanoví, že „žadatelem pro účel tohoto zákona je každá fyzická i právnická osoba, která žádá o informaci“. Zákon č. 106/1999 Sb. tedy přiznává postavení žadatele o informaci jakékoliv fyzické či právnické osobě, aniž tyto osoby nějak blíže konkretizuje (či omezuje okruh těchto osob). Nelze tedy ani vyloučit, že žadatelem o informace bude i samotný povinný subjekt ve smyslu § 2 odst. 1 a 2 zákona č. 106/1999 Sb., který má jinak ze zákona sám povinnost poskytovat informace vztahující se k jeho působnosti, avšak za podmínky, že tento povinný subjekt má zároveň právní subjektivitu (např. obec), resp. slovy nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. právní osobnost. Právní subjektivitu např. nemají ministerstva a jiné správní úřady státu jakožto organizační složky státu (nejsou to právnické osoby, jak stanoví § 3 odst. 2 zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích) a tudíž nemohou být – na rozdíl od obcí či krajů – žadateli o poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb.
V případě fyzických osob je zákon č. 106/1999 Sb. nijak neomezuje z hlediska dosažení určitého věku či zletilosti. Vzhledem k tomu, že nelze vyloučit podání žádosti o informaci od nezletilého, nezbyde nic jiného než vycházet z ustanovení § 31 občanského zákoníku („Má se za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku.“) a v konkrétním případě zvážit, zda nezletilý žadatel je způsobilý k podání žádosti o informace – v negativním případě bude muset za nezletilého žadatele jednat jeho zákonný zástupce (§ 457 občanského zákoníku).
Žadatel o poskytnutí informace se může rovněž nechat zastoupit zmocněncem (§ 441 a násl. občanského zákoníku). V tomto případě je třeba věnovat zvýšenou pozornost, kdo je žadatelem a komu se má příslušná informace poskytnout. I v případě smluvního zastoupení je žadatelem o poskytnutí informace zmocnitel, přičemž konkrétní rozsah zástupčího oprávnění zmocněnce (např. pouze k podání žádosti) je uveden v dohodě o smluvním zastoupení, která se navenek (vůči povinnému subjektu) prokazuje plnou mocí.
V praxi se může vyskytnout případ tzv. hromadných žádostí, kdy jednu žádost podá více žadatelů. V takovéto situaci zřejmě nic nebrání tomu, aby hromadná žádost byla vyřizována společně – tedy se vyhotoví jedna odpověď na požadovanou informaci zaslaná všem žadatelům, popř. pouze tomu z nich, koho žadatelé „pověřili“ komunikací s povinným subjektem.