Zprávy redaktorů

Obce a poskytování informací (8)

Břeň Jan 30.10.2015 00:00:00

Definice informace dle zákona č. 106/1999 Sb.

V ustanoveních § 3 odst. 3 až 6 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“) je obsažen popis dalších základních pojmů tohoto zákona, což je na prvním místě pojem „informace“ a dále související pojmy „zveřejněná informace“ a „doprovodná informace“.

Zákon č. 106/1999 Sb. stanoví, že Informací se pro účely tohoto zákona rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, zaznamenaný na jakémkoliv nosiči, zejména obsah písemného záznamu na listině, záznamu uloženého v elektronické podobě nebo záznamu zvukového, obrazového nebo audiovizuálního.“, přičemž informací podle zákona č. 106/1999 Sb. není počítačový program, neboť tento je specifickým autorským dílem ve smyslu autorského zákona (viz § 3 odst. 3 a 4 zákona č. 106/1999 Sb.). Zákon tedy informaci definuje jako (jakýkoliv) obsah (či jeho část) zaznamenaný na (jakémkoliv) nosiči (např. listina, disketa, flash disk). Informace může být zaznamenaná na jednom nosiči či více nosičů, stejně tak jeden nosič může obsahovat více informací. Informací je pouze to, co reálně existuje, tj. bylo zaznamenáno na příslušný nosič (např. obrazový či zvukový záznam ze zasedání zastupitelstva obce, listinný zápis ze schůze rady obce).

Podle § 3 odst. 5 zákona č. 106/1999 Sb. Zveřejněnou informací pro účel tohoto zákona je taková informace, která může být vždy znovu vyhledána a získána, zejména vydaná tiskem nebo na jiném nosiči dat umožňujícím zápis a uchování informace, vystavená na úřední desce, s možností dálkového přístupu nebo umístěná v knihovně poskytující veřejné knihovnické a informační služby podle knihovního zákona.“. Zveřejněnou informací se tedy rozumí taková informace, kterou lze opakovaně (v zásadě neomezeně po dobu fyzické existence nosiče obsahujícího danou informaci) vyhledat a získat. Jednou zveřejněná informace však může svoji povahu zveřejněné informace pozbýt (např. sejmutím listiny z úřední desky, odstraněním dokumentu z webové stránky). V souvislosti se zveřejněnou informací lze zmínit, že samotný zákon č. 106/1999 Sb. stanoví u některých informací povinnost je zveřejnit. Konkrétně se jedná o zveřejňování informací podle § 5, podle kterého každý povinný subjekt musí pro informování veřejnosti ve svém sídle a svých úřadovnách zveřejnit na místě, které je všeobecně přístupné, jakož i umožnit pořízení jejich kopie, příslušné informace v tomto ustanovení uvedené. Dále lze zmínit § 18 zákona č. 106/1999 Sb., podle něhož musí každý povinný subjekt vždy do 1. března zveřejnit výroční zprávu (která je nepochybně informací ve smyslu § 3 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.) za předcházející kalendářní rok o své činnosti v oblasti poskytování informací podle tohoto zákona.

V souladu s § 3 odst. 6 zákona č. 106/1999 Sb. Doprovodnou informací pro účel tohoto zákona je taková informace, která úzce souvisí s požadovanou informací (například informace o její existenci, původu, počtu, důvodu odepření, době, po kterou důvod odepření trvá a kdy bude znovu přezkoumán, a dalších důležitých rysech).“. Zákon č. 106/1999 Sb. tedy doprovodnou informací rozumí takovou informaci, která s požadovanou informací úzce souvisí (blíže ji vysvětluje či charakterizuje) a která je spolu s ní poskytována. Zákon nestanoví povinnost vždy doprovodnou informaci poskytnout spolu s požadovanou informací, pouze v § 12 uvádí, že „Všechna omezení práva na informace provede povinný subjekt tak, že poskytne požadované informace včetně doprovodných informací po vyloučení těch informací, u nichž to stanoví zákon.“. Je tedy primárně na zvážení povinného subjektu, zda poskytnutí doprovodné informace je v konkrétním případě nezbytné či vhodné.