Časové razítko
Kříž Erich 30.10.2015 00:00:00
Účel a užití časového razítka
Časové razítko je stejně jako elektronický podpis kódem, který má svůj přidělený certifikát pro ověření. Slouží k tomu, aby se při elektronické komunikaci mohlo efektivně pracovat s termíny a daty. Nejvíce je to nutné v komunikaci směrem k občanovi, kdy jsou stanoveny zákonné lhůty při odevzdání dokumentů nebo při jejich archivaci. Pokud potřebujete datovou zprávu opatřit kvalifikovaným časovým razítkem od kvalifikovaného poskytovatele, musíte být připojeni k internetu. Na rozdíl od elektronického podpisu, kde šifrování kódu do dokumentu provádí majitel podpisu, časové razítko nešifruje autor zprávy, ale vnější uznaná autorita, u které se služba časového razítka zakupuje.
Seznam uznaných certifikačních autorit lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra: http://www.mvcr.cz/clanek/prehled-kvalifikovanych-poskytovatelu-certifikacnich-sluzeb-a-jejich-kvalifikovanych-sluzeb-320051.aspx
Zde je důležité zmínit, že existuje rozdíl mezi kvalifikovaným časovým razítkem, vydaným uznanou certifikační autoritou a „obyčejným“ časovým razítkem, které vznikne odesláním datové zprávy a nedokládá časovou integritu dokumentu uvnitř zprávy (zákon č. 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů)
Platnost certifikátu kvalifikovaného časového razítka je delší, než je platnost certifikátu elektronického podpisu. To je z toho důvodu, že časové razítko má význam právě při posuzování platnosti elektronického podpisu, přesněji řečeno platnosti jeho ověřovacího certifikátu, který má omezenou roční platnost a možnost revokace (pozastavení platnosti).
Veřejné instituce mají povinnost opatřit všechny vydávané elektronické dokumenty kvalifikovaným časovým razítkem. Praxe ale ukázala, že náklady na časová razítka jsou pro některé úřady velice vysoké (platí se za zřízení certifikátu a za vydání každého jednotlivého razítka k dokumentu) a taktéž nesrovnalosti ve výkladu povinností při vydávání časových razítek pro datové zprávy. Informace o povinnostech používání časového razítko lze nalézt v novele zákona č. 499/2004 o archivnictví a spisové službě a Národním standartu pro elektronické systémy spisové služby, kterou lze nalézt na odkaze: http://www.mvcr.cz/clanek/narodni-standard-pro-elektronicke-systemy-spisove-sluzby.aspx.
Složitosti, které se s datovými schránkami a nakládáním s elektronickými dokumenty řeší, se pokouší zpřehlednit Národní archiv, který spravuje na svém webu informace o povinnostech v archivnictví a spisové službě v příhodně nazvané stránce Spisová služba v otázkách a odpovědích (http://digi.nacr.cz/?page_id=484). Na této stránce se lze dozvědět nejen o použití časových razítek, ale také o archivaci a správě digitálních dokumentů s výkladem, který nemusí být ze znění zákona jednoduše pochopitelný. Další výhodou tohoto zdroje informaci je fakt, že je pravidelně aktualizován.