Městský parlament dětí a mládeže
Kříž Erich 30.10.2015 00:00:00
Jedná se o neformální uskupení mladých, kteří spolupracují s vedením města a vystupují jako zástupci mládeže v obci vůči vedení města i životu v obci.
Pokud se zhodnotí fungující parlamenty, zjistíme, že jsou to hlavně organizátoři kulturních akcí ve městě, iniciátoři modernizace města a zdroj informací o zájmech, potřebách a problémech mladých v obci. Z toho důvodu se lze setkat s názvy jako městský parlament mládeže, najdeme i název studentský parlament dětí a mládeže města nebo rada dětí a mládeže.
Mládežnické parlamenty nejsou právní subjekty a forma takového parlamentu bývá rozmanitá dle města a popudu vzniku parlamentu. Základ však mají společný: jde o projekt participace mládeže. Participace, neboli zapojení mladých do života obce, zejména v rovině aktivit a řešení problémů mladých v dané lokalitě. Parlamenty vznikají z popudu školních samospráv, mládežnických organizací působících ve městě nebo také z iniciativy otevřené radnice, která má zájem o to zapojit mladou generaci do plánování řízení obce.
Pro zpřesnění představy, jak funguje a jaké jsou aktivity parlamentu, je možné shlédnout prezentaci Studentského parlamentu města Třebíč, který působí již od roku 2004. (o realizovaných akcích ve čtvrté minutě videa) https://www.youtube.com/watch?v=7nAsqyqWtxk.
O participaci mládeže vznikla řada odborných publikací, politických dokumentů a informačních portálů. Pro účely obcí je dobré zmínit Evropskou chartu účasti mládeže na životě obcí a regionů (2. Evropská konference o politice k mládeži, Llanglenu, 1991) nebo portál Národního institutu dalšího vzdělávání (NIDV) s přehledem užitečných odkazů a dokumentů (http://znv.nidv.cz/neformalni-vzdelavani/volny-cas/participace)
Zajímavou ukázkou významu mládežnického parlamentu pro obec je například Městský parlament dětí a mládeže Brno. Mladí zde organizují mezigenerační pikniky, které mají za úkol spojit mladou generaci s dospělou a starší díky společenským hrám a debatě v městském parku Lužánky (https://www.youtube.com/watch?v=71OEMatyFag). Další příklad je jejich spolupráce s obcí Bílovice nad Svitavou, kde zorganizovali na tamní základní škole workshop komunitního plánování o budoucí podobě obce podle zadání z vedení města.
Financování mládežnických parlamentů je různorodé. Od zcela dobrovolnických, až po placené koordinátory a vlastní, obcí svěřený, rozpočet mladým zastupitelům, kteří díky tomu získají zkušenost se správou obecního majetku (pomůcky na konané akce, občerstvení, nadační fond, apod.)
Pro inspiraci zcela první číslo časopisu Parlamenťák, který popisuje počátky působení Národního parlamentu dětí a mládeže (NPDM), zajímavé akce a rozhovory s mladými zastupiteli, kteří ukazují, jaký význam v jejich životě má právě působení v parlamentu dětí a mládeže (http://userfiles.nidm.cz/file/parlamentka-nulte-cislo.pdf).
Jak založit městský parlament dětí a mládeže a jaké jsou s tím zkušenosti, o které organizace se opřít a kam pro formální informace, se dozvíme v dalším článku.