Zprávy redaktorů

Hasičský záchranný sbor II.

Brázda Radek 30.10.2015 00:00:00

Příslušníci Sboru a jejich oprávnění a povinnosti

Úkoly hasičského záchranného sboru plní příslušníci HZS ve služebním poměru a občanští zaměstnanci v pracovním poměru. Celkové početní stavy příslušníků a občanských zaměstnanců stanovuje vláda svým nařízením.

Příslušníci HZS jsou oprávněni při plnění svých úkolů vyzvat každého, aby nevstupoval na určená místa nebo aby se podrobil omezením vyplývajícím z provedení zásahu. Zásahem se pak rozumí ochranná, záchranná a likvidační opatření prováděná HZS. Každý je pak ze zákona povinen této výzvy uposlechnout. Pokud by někdo odmítl této výzvy uposlechnout, má příslušník HZS také oprávnění danou osobu vyzvat k prokázání totožnosti a tato osoba je povinna této výzvě vyhovět. Platí také oprávnění příslušníka sboru požadovat po fyzických či právnických osobách informace, které potřebuje k plnění základních úkolů, především pak k řešení mimořádné situace.

Příslušník HZS je i mimo službu povinen provést nezbytný zásah k řešení mimořádné situace, případně učinit jiná opatření řešící zvládnutí dané situace. Pouze v případě, kdy je pod vlivem léků nebo jiných látek, které závažným způsobem snižují schopnosti jeho jednání, případně když není k provedení zásahu či opatření odborně vyškolen ani vycvičen není povinen tento zásah provést. Rovněž v případě, že nemá odpovídající vybavení, které by si zvládnutí mimořádné situace vyžádalo, není povinen zásah provést.

Při provádění zásahu nebo jiného úkonu je příslušník povinen dbát na bezpečnost osob, a aby případný zásah do jejich práv a svobod nepřekročil míru nutnou k dosažení účelu, tj. zvládnutí mimořádné situace. Je samozřejmě také povinen dbát, aby na majetku, který je předmětem zásahu, nevznikaly zbytečné škody.

Příslušník HZS je oprávněn nosit služební stejnokroj s označením příslušnosti k HZS a příslušnost ke Sboru prokazuje dále služebním průkazem. Příslušníci, ale také občanští zaměstnanci jsou povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, které v obecném zájmu nebo v zájmu zúčastněných osob mají zůstat utajeny před nepovolanými osoba, přičemž platí, že mlčenlivost musí zachovávat i po skončení služebního nebo pracovního poměru. O zproštění mlčenlivosti pak rozhoduje ministr, generální ředitel nebo ředitel HZS kraje1.

Důležitou povinností příslušníků a zaměstnanců HZS je průběžné vzdělávání a získávání odborné způsobilosti.

Služební slib příslušníka bezpečnostního sboru

Slibuji na svou čest a svědomí, že při výkonu služby budu nestranný a budu důsledně dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy svých nadřízených a nikdy nezneužiji svého služebního postavení. Budu se vždy a všude chovat tak, abych svým jednáním neohrozil dobrou pověst bezpečnostního sboru. Služební povinnosti budu plnit řádně a svědomitě a nebudu váhat při ochraně zájmů České republiky nasadit i vlastní život

1 blíže viz § 19 zákona č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů.