Zprávy redaktorů

Požární ochrana I.

Brázda Radek 30.10.2015 00:00:00

Úvod do problematiky

Oblast požární ochrany je podrobně upravena zákonem č. 133/1985 Sb., Zákon o požární ochraně, v platném znění. Účelem zákona je vytvoření podmínek pro účinnou ochranu života, zdraví občanů a majetku před požáry, poskytování pomoci při živelných pohromách a jiných mimořádných událostech. Jednotlivé orgány a instituce pak mají v této oblasti své specifické povinnosti, ale také oprávnění.

Zákon rovněž uvádí, že každý je povinen si počínat tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířat či majetku, a zároveň aby v případě potřeby poskytl pro zdolávání jednotlivých mimořádných událostí přiměřenou osobní či věcnou pomoc.

Zákon ve své první části rozvádí jednotlivé povinnosti ministerstev, jiných státních orgánů, právnických a fyzických osob vykonávajících podnikatelskou činnost a fyzických osob nepodnikajících1. K povinnostem právnických a fyzických osob podnikajících patří mimo jiné zřizování preventivních požárních hlídek, a to v prostorách s nejméně 3 zaměstnanci, avšak pouze tam kde je provozována činnost se zvýšeným nebo s vysokým požárním nebezpečím. Úkolem preventivní požární hlídky je dohlížet na dodržování předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provést nutná opatření k záchraně ohrožených osob a následně samozřejmě přivolat jednotku požární ochrany a poskytnout pomoc a součinnost při likvidaci požáru. Tyto osoby pak musí také zpracovávat předepsanou dokumentaci požární ochrany a plnit podmínky požární bezpečnosti v ní stanovené, jakož ji i udržovat v souladu se skutečným stavem. K důležitým povinnostem těchto osob patří realizace pravidelných školení zaměstnanců o požární ochraně, které mohou ovšem provádět pouze odborně způsobilé osoby.

Další část zákona se věnuje pomoci při zdolávání požárů, kdy každý je povinen v této souvislosti poskytnout osobní pomoc spočívající v provedení opatření na záchranu ohrožených osob, uhasit požár, pokud je to tedy možné, nebo provést opatření k zamezení jeho šíření, ohlásit zjištěný požár nebo zabezpečit jeho ohlášení a poskytnout osobní pomoc zasahující jednotce požární ochrany (dále jen PO). Každý má rovněž povinnost na výzvu velitele zásahu nebo velitele PO poskytnout věcnou pomoc spočívající v poskytnutí dopravního prostředku, zdroje vody, spojového zařízení či jiné věci potřebné ke zdolání požáru. § 20 zákona uvádí, kdy a na koho se nevztahuje povinnost poskytnout osobní a věcnou pomoc. V souvislosti s poskytnutím osobní a věcné pomoci je třeba zmínit, že těmto osobám náleží náhrada výdělku či náhrada výdajů spojená s poskytnutím pomoci.

1 blíže §§ 2 a následující Zákona č. 133/1985 v platném znění.