Požární ochrana III.
Brázda Radek 30.10.2015 00:00:00
Činnost obce na úseku požární ochrany v samostatné a přenesené působnosti
Obce na úseku požární ochrany v samostatné působnosti zřizují jednotky sborů dobrovolných hasičů (dále jen jednotky), které provádí hašení požárů a záchranné práce při živelných pohromách či jiných mimořádných událostech, přičemž za výkon těchto činností poskytuje členům jednotek odměnu. Povinností obce je samozřejmě udržení akceschopnosti jednotky, zabezpečení odborné přípravy členů jednotky, zabezpečení materiální a finanční potřeby jednotky a zajišťuje také péči o členy jednotky, jestliže zasahují za ztížených podmínek či zasahují u déle trvajícího zásahu na území obce. Obec rovněž poskytuje náhradu ušlého výdělku členu jednotky v případě účasti na zásahu nebo záchranných pracích, případně nařízeného cvičení či nařízené odborné přípravy. Pro členy jednotky pak zabezpečuje a hradí preventivní zdravotní prohlídky. Tak jako krajská samospráva, tak také obce zabezpečují výstavbu a údržbu objektů požární ochrany a požárně bezpečnostních zařízení.
Obce dále zpracovávají stanovenou dokumentaci požární ochrany, zřizují ohlašovny požárů a další místa, odkud lze hlásit požár, zabezpečují na území obce zdroje vody pro hašení požárů a jejich trvalou použitelnost, umožňují dislokaci jednotek HZS kraje na svém katastrálním území dle nařízení kraje, přičemž se i finančně spolupodílí na provozu a vybavení těchto jednotek, spolupracují se sousedními obcemi při plnění úkolů k zabezpečení požární ochrany, a to včetně sdružování finančních prostředků, organizují preventivně výchovnou činnost.
V oblasti legislativy vydávají formou obecně závazných vyhlášek požární řády obcí a stejnou formou pak také mohou stanovit podmínky k zabezpečení požární ochrany při akcích, kterých se účastní větší počet osob.
V přenesené působnosti plní úkoly na úseku požární ochrany obecní úřady. Ty zajišťují účast velitelů a strojníků jednotek na odborných přípravách a v období ohrožení státu a válečného stavu zajišťují úkoly požární ochrany.
Obce rovněž plní stejné povinnosti uložené zákonem o požární ochraně právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám. K nejzákladnějším povinnostem tak i u obcí patří:
- Obstarávat a zabezpečovat požární techniku, věcné prostředky požární ochrany,
- Vytvářet podmínky pro hašení požárů pro záchranné práce,
- Dodržovat technické podmínky a návody vztahující se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností,
- Označovat pracoviště a ostatní místa příslušnými bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny ve vztahu k požární ochraně,
- Pravidelně kontrolovat dodržování předpisů požární ochrany a neprodleně odstraňovat zjištěné závady,
- Umožnit orgánu státního požárního dozoru provedení kontroly plnění povinností na úseku požární ochrany,
- Poskytnout bezúplatně orgánu státního požárního dozoru výrobky nebo vzorky ke zjištění příčiny vzniku požáru,
- Bezodkladně oznamovat HZS kraje vzniklý požár,
- Zákaz vypalování porostů,
- Spalování hořlavých látek na volném prostranství pak musí být předem oznámeno HZS kraje, přičemž toto místo musí být zabezpečeno.