Zprávy redaktorů

Obce a poskytování informací (13)

Břeň Jan 30.10.2015 00:00:00

Odkaz na zveřejněnou informaci ve smyslu § 6

Ustanovení § 6 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“), upravuje specifický způsob vyřízení žádosti o poskytnutí informace, kterým je odkaz na zveřejněnou informaci. I když nadpis uvedeného ustanovení matoucím způsobem hovoří o „povinnosti“ odkázat na zveřejněnou informaci, podle obsahu § 6 je zjevné, že povinný subjekt (tedy i obec) má „právo“ (nikoliv povinnost) odkázat na zveřejněnou informaci.

Zveřejněnou informací definuje § 3 odst. 5 zákona č. 106/1999 Sb. a lze ji rozumět takovou informaci, kterou lze opakovaně (v zásadě neomezeně po dobu fyzické existence nosiče obsahujícího danou informaci) vyhledat a získat. Nejčastější způsob zveřejněné informace bude mít patrně formu zveřejnění na internetu. Mezi další formy zveřejněné informace lze např. uvést vyvěšení informace na úřední desku či její publikaci v tisku. Je však třeba doplnit, že jednou zveřejněná informace může svoji povahu zveřejněné informace pozbýt (např. sejmutím listiny z úřední desky, odstraněním dokumentu z webové stránky).

Ustanovení § 6 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. stanoví lhůtu, ve které musí povinný subjekt – místo přímého poskytnutí informace – sdělit žadateli o poskytnutí informace údaje umožňující vyhledání a získání zveřejněné informace. Zákon hovoří o poskytnutí informace odkazem na zveřejněnou informaci „co nejdříve“, nejpozději však do sedmi dnů.

Pokud tedy povinný subjekt žadatele o poskytnutí informace odkáže na již zveřejněnou informaci, je zjevné, že tato informace musí být stále v režimu „zveřejněné“, a to nejen v době vyřízení žádosti o poskytnutí informace, ale rovněž i v následné přiměřené době, aby se žadatel mohl se zveřejněnou informací reálně seznámit. Na druhou stranu ovšem není zcela nezbytné, aby již v době podání žádosti byla příslušná informace zveřejněna – povinný subjekt na podanou žádost může zareagovat tak, že požadovanou informaci nejdříve zveřejnění a následně žadatele odkáže na tuto zveřejněnou informaci (s ohledem na lhůtu v § 6 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. by měl povinný subjekt celý uvedený postup stihnout do 7 dnů ode dne podání žádosti o poskytnutí informace).

Povinný subjekt by měl odkaz na zveřejněnou informaci provést takovým způsobem, aby žadatel nemusel zdlouhavěji požadovanou informaci hledat. Proto např. v případě velmi strukturovaných webových stránkách se jeví jako žádoucí, aby povinný subjekt uvedl nejen jejich „základní“ úvodní stránku, ale aby odkaz pokud možno co nejvíce upřesnil na konkrétní stránku, kde se požadovaná informace nachází. I když forma odkazu na zveřejněnou informaci a způsob jeho sdělení žadateli není zákonem výslovně stanoven, s ohledem na § 16a odst. 1 písm. a) zákona č. 106/1999 Sb., který upravuje stížnost na postup při vyřizování žádosti o informace způsobem uvedeným v § 6, tj. popisovaným odkazem na zveřejněnou informaci, je zřejmé, že odkaz a jeho sdělení musí být učiněno písemně (v listinné formě či elektronicky – např. e-mailem nebo datovou schránkou).

Není vyloučena ani kombinace přímého a nepřímo poskytnutí informace, tj. situace, kdy povinný subjekt vyřídí žádost formou odkazu na zveřejněnou informaci jen zčásti a zbývající požadované informace (které nebyly zveřejněny) poskytne přímo.

Podle § 6 odst. 2 zákona č. 106/1999 Sb. platí, že pokud žadatel trvá na přímém poskytnutí zveřejněné informace (tento požadavek nemusí žadatel nijak odůvodňovat), povinný subjekt mu ji poskytne tímto (přímým) způsobem. Důvodem tohoto požadavku v praxi může být např. skutečnost, že žadatel má obtížný přístup na internet.