Zprávy redaktorů

Vysvětlení pojmu sociální politika

Stalmach Ladislav 07.10.2015 13:19:46

Vysvětlení pojmů sociální politika a sociální zabezpečení

Problematika, kterou jsem nastínil v úvodu, bývá také nazývána sociální politikou. Protože tento termín budu používat v dalších článcích sekce, dovolte, abych se nyní pozastavil nad přesnější definicí pojmu sociální politika.

V literatuře se můžete dočíst, že ve skutečnosti existuje tolik definicí sociální politiky, kolik autorů o ní píše.1

Vnímání sociální politiky je úzce spjato s našim vnímáním pojmu sociální. Můžeme ho vnímat ve třech významech:

  • Ten první vnímá slovo sociální doslovně, to je jako společenský. V tom případě definujeme sociální politiku jako praktickou snahu, aby společenský celek byl uspořádán co nejideálněji.2 Všichni zde jistě cítíme, že už tato definice může být chápana velmi rozdílně. Sám pozoruji rozdíly ve vnímání „ideálního“ uspořádání v rámci našeho nepočetného zastupitelstva. Toto rozdílné vnímání je dáno obrovským množstvím faktorů, které ovlivňují naše životy.
  • V užším významu se pak jedná o snahu směřující ke zdokonalování životních podmínek lidí a sociální politika je pak praktická činnost, kterou se snažíme dosáhnout řešení sociálních otázek ve společnosti.
  • Nejužším významem pak je řešení nepříznivých nebo nouzových situací - sociální politika je pak chápána jako snaha směřující k odstranění nebo zmírnění společenských nerovností a nespravedlností.

Sociální politiku můžeme rozdělit do několika oblastí:

  • Politika sociálního zabezpečení

Ta se provádí formou:

  • sociálních příjmů (z pohledu zastupitele těžko ovlivnitelné, je však vhodné se v problematice orientovat, právě starosta/zastupitel může v obci pro občana fungovat jako první kvalifikovaný zdroj informací)
  • sociálních služeb (obce je mohou provozovat, nebo je zajišťují pro své občany prostřednictvím neziskových organizací)
  • sociálními azyly (ústavy pro těžce postižené, dětské domovy, domovy důchodců)
  • Rodinná politika

V této oblasti mají obce mnoho možností, jak úspěšně realizovat sociální politiku. Patří k nim např. různé služby pro děti (předškolní zařízení, kroužky), nebo pro matky s dětmi a seniory

  • Zdravotní politika

Zdravotní péče je dnes plně v rukou státu, obce ji však mohou svým občanům v některých případech přiblížit (zajištění ordinace obvodního lékaře, specialistů…)

  • Politika zaměstnanosti

V oblasti zaměstnanosti mají obce široké pole možností, v současné době je využíván především institut veřejně prospěšných prací.

  • Vzdělávací politika

Vzdělávací politika na obcích je realizována především v oblasti základního školství, další možnosti mají obce prostřednictvím knihoven a dalších populárně vzdělávacích institucí

  • Bytová politika

Skvělý nástroj sociální politiky obce, který byl v posledních letech upozaděn. V současné době probíhají přípravy zákona o sociálním bydlení, je vhodné, aby se na něj obce připravovaly.

 

 1 Outram, S. Social Policy. London and New York: Longman, 1989

2 Ottův slovník nové doby. Praha, 1940.