Nová slova ve veřejné správě V: Urban sprawl
Dorňák Libor 07.10.2015 19:52:58
Nežádoucí suburbanizace a jak jí předcházet
Ošklivý výraz, který nevěstí nic dobrého? Přesně tak! Urban sprawl označuje formu suburbanizace (proces vzniku předměstí či postupné splývání města s příměstskou oblastí), kterou vyvolává živelný (tj. nepromyšlený a neřízený) růst sídel. Velká města praskají ve švech a tak se rozpínají, přilehlé obce se mění v satelity, pole zabírají logistická centra, výrobní haly, hypermarkety, sportovní areály či zábavní parky. Dopady vidíme v oblasti ekonomické sociální i environmentální. Nejde rozhodně o potíž neznámou či novou, ostatně tomuto jevu se věnuje i Usnesení vlády České republiky ze dne 11. srpna 2010 č. 576 ke Zprávě o problematice nežádoucího rozšiřování zástavby do okolí měst.
Hlavní úlohu v boji s tímto jevem mají hrát kvalitní plánovací dokumenty obcí, základní podmínkou je zodpovědná samospráva obcí a její spolupráce se státní správou (stavebními úřady) v oblasti územního rozvoje. Starostové rozhodně nejsou bezmocní, vždyť stavební zákon za účelem ochrany obcí zakotvil tzv. plánovací smlouvy. Díky nim si může obecní samospráva s developery nastavit podmínky před započetím výstavby.
Řada starostů dobře zná situaci, kdy lidé, kteří nemají v obci trvalé bydliště, plně využívají (a patřičně zatěžují) obecní infrastrukturu. Ale bylo by vhodné si uvědomit, že tato situace může fungovat i opačně. Brno je nuceno dimenzovat svoji infrastrukturu pro 600.000 lidí, byť má necelých 400.000 obyvatel. Jenomže kanalizaci, vodovody či dopravní služby využívají i ti, kteří dojíždí za prací či vzděláním (nebo běhat po úřadech). Tento příklad ukazuje, že odvěký komplementární vztah města a venkova se dostává v 21. století do zcela nových rozměrů. Starostové by si taky měli uvědomit, že aktivní boj s developery a proti městu nikam nevede. V rámci konceptu vícestupňové veřejné správy je nutné najít vhodnou platformu, v rámci které budou starostové nebo jejich zástupce, jednat s metropolitním městem či státní správou. První vlaštovkou v tomto směru jsou v mnoha krajích vznikající ITI – seskupení určená k využití evropských prostředků v rámci integrovaných nástrojů. V některých krajích zřejmě půjde jen o jednorázový prostředek k získání peněz, ale v některých aglomeracích již dochází ke skutečnému budování prostředku k rozvoji spolupráce, domluvě a společnému plánování.
Problematika živelného šíření zástavby, nepromyšleného rozvoje a dalších negativních jevů, které zasahují obce v aglomeracích či metropolitních oblastech se stala natolik vážnou, že se jí dokonce aktivně věnuje i akademické prostředí. Starosta, který se o suburbanizaci zajímá či hledá pomoc, nebo alespoň informace může vyhledat stránku www.suburbanizace.cz, kde nalezne řadu užitečných článků a kontaktů.
Mgr. Libor Dorňák