Zprávy redaktorů

Z občanských sdružení se staly spolky

Prudíková Dana 08.10.2015 14:12:25

Z občanských sdružení se staly spolky

Ať už v obci působí hasiči, záchranáři či junáci, pokud měly tyto právnické osoby před koncem roku 2013 formu občanského sdružení, všechny se úderem 1. ledna 2014 staly automaticky spolky. Po tomto datu také již nejde žádná nová občanská sdružení zakládat, ale soudy budou registrovat namísto nich pouze spolky.

Spolek je dobrovolné sdružení nejméně tří osob, který nově můžete zaregistrovat namísto ministerstva vnitra pouze na rejstříkovém  soudu příslušném podle sídla spolku. Ustanovení o spolcích jsou v  občanském zákoníku mezi § 214 až 302. Zde najdete ustanovení, že členové spolku neručí za jeho dluhy, že název spolku musí obsahovat slova „spolek“, „zapsaný spolek“ či zkratku „z.s.“ či že hlavní činnosti spolku může být jen uspokojování a ochrana těch zájmů, k jejichž naplňování je spolek založen. Jinak řečeno, že podnikání nebo jiná výdělečná činnost hlavní činností spolku být nemůže, nicméně že vedle hlavní činnosti může spolek vyvíjet vedlejší hospodářskou činnost, která bude spočívat v podnikání, pokud zisk z činnosti spolku bude použit pro spolkovou činnost. Většina ustanovení v tomto pododdíle je nicméně dispozitivních, tzn. pokud budou mít spolky ve svých zakládajících dokumentech jiná pravidla např. pro konání členské schůze, bude moci být použita tato speciální úprava.

Kromě ustanovení, která se nachází mezi § 214 a 302 OZ však je nutné nezapomínat i na obecná ustanovení o právnických osobách, která od § 118 úpravě spolků předchází. Tato úprava je společná všem právnickým osobám, je tzv. „vytknuta před závorku“, a proto se i na práva a povinnosti tam upravené musí brát zřetel. Jako je například § 159, který pro členy volených orgánů právnických osob obecně (tzn. pro spolky, ale třeba i pro volené orgány obcí) stanoví povinnost vykonávat funkci s nezbytnou loajalitou, potřebnými znalostmi a pečlivostí, tedy s péčí řádného hospodáře. U osob, které by přijaly funkci, aniž by byly takové péče schopny, nový občanský zákoník předpokládá, že jednají nedbale. Z obecné úpravy také rovněž vyplývá například to, že název spolku, kromě označení jeho právní formy, musí být dostatečně odlišitelný od jiných právnických osob a nesmí být klamavý. Těžko tedy nově vznikajícímu spolku půjde dát název Červený kříž, který je již léta veřejně spojován s jinou osobou.

Důležitá ustanovení vztahující se ke spolkům se nachází rovněž na konci zákoníku, v části týkající se tzv. přechodných ustanovení. Odpovídají totiž na otázky spojené s transformací dříve vzniklých občanských sdružení na spolky. Jak již bylo řečeno, k transformaci došlo automaticky 1. ledna 2014, k tomuto datu se také přestalo přihlížet k těm ustanovením jejích zakladatelských dokumentů (stanovám), které by byly v rozporu s donucujícími ustanoveními zákona. Takových ustanovení však není v případě spolků mnoho, dle mého soudu se může jednat o dobrovolnost sdružování a minimální zakládající počet členů či pravidla o předmětu činnosti spolku (tj. že podnikání může být pouze vedlejší činnost).

Spolky mají nicméně povinnost do konce roku 2016 své stanovy upravit tak, aby odpovídaly donucujícím ustanovením občanského zákoníku a doložit je do veřejného rejstříku. Základní údaje o spolku známé ze základního registru osob, popř. ze seznamu občanských sdružení zapíše do spolkového rejstříku soud, občanský zákoník pak ale stanoví obecnou 3 letou lhůtu, do kdy musí chybějící údaje doplnit samy spolky. Pokud se tak nestane, soud v krajním případě, a po výzvě, může daný spolek i zrušit. Novinkou je, že od května 2015 jsou spolky v řízeních ve věcech veřejného rejstříku osvobozeny od soudního poplatku.

S tím souvisí i povinnost spolku upravit svůj název tak, aby odpovídal požadavkům nového zákona, a to do konce roku 2015. Povinnost změnit název však neplyne pro spolky, pokud jsou pro zachování dosavadního názvu důležité důvody. Zejména jde o případy, kdy název spolku je dlouhodobě užívaný, je pro něj příznačný a není klamavý. V souvislosti se změnou názvu aktuálně ministerstvo spravedlnosti uvažuje, že by tuto povinnost rozvolnilo – novela zákona je nicméně aktuálně projednávána na vládě, zda bude přijata, bude jasné teprve koncem roku.

Mgr. et Mgr. Dana Prudíková, Ph.D.