Sociální politika v praxi II
Stalmach Ladislav 08.10.2015 22:25:16
Přehlížená možnost poslední záchrany - Hyperocha II. díl
V konkrétním případě, o kterém jsem psal v I. díle článku, se vedení obce rozhodlo zakoupit byt dlužníka s myšlenkou, že umožní dlužníkovi setrvat v „jeho“ bytě. Byt byl vydražen za 205.000 korun. Přesto, že na majetku tohoto občana vázly další exekuce, bylo mu oznámeno, že mu bude vyplacena hyperocha (zůstatek zpeněžení) ve výši zhruba 130.000 korun. Vedení obce dobře vědělo, že v blízkosti dotyčného občana se pohybují osoby, které vždy, když měl u sebe nějakou hotovost, jej o ní připravily (Tyto osoby jej mimochodem také zadlužily a tudíž nesou zodpovědnost za jeho neutěšenou majetkovou situaci).
Vedení obce tedy začalo jednat natolik takticky a citlivě, že přesvědčilo dlužníka, dříve než mu byla hyperocha vrácena, aby celou částku složil na účet obce jako předplacené nájemné bytu, který donedávna vlastnil a obec jej v dražbě zakoupila. Na koupi bytu obec dokonce dostala dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. Později byl dotyčný občan přestěhován do nového sociálního bytu, který obec postavila ze stejné dotace, a tím mu v podstatě zajistila slušné bydlení na mnoho let, aniž by došlo k jakémukoli zatížení sociálního systému státu, který by občan byl, v případě nezapojení se obce, nucen využít. Jelikož dnes žije v garsonce o rozměrech 19 m2 a nájemné činí 40,- Kč za metr čtvereční, má občan skutečně předplacen nájem na dobu okolo čtrnácti let.
Celý případ je obyvatelům naší obce dobře znám a troufám si říct, že je počínání obce v této věci hodnoceno většinou občanů kladně.
Domnívám se, že sledování osudu hyperochy je, alespoň na malých obcích, kde se všichni známe, možnou cestou, jak pomoci lidem v dluhové pasti.
Hyperocha pravděpodobně neskončí vždy na účtu obce, ale je vhodné, aby bylo s dlužníky pracováno, jednou z možných variant je například zprostředkování návštěvy pracovníků občanské poradny.
Vhodné by však také bylo, kdybychom se my starostové a ostatní zastupitelé obcí obraceli na naše zákonodárce a na problémy kolem exekucí je neustále upozorňovali. Pevně věřím, že nedostatky exekutorského zákona jsou způsobeny částečně také tím, že zákonodárcům chybí zpětná vazba od nás, kteří se s každodenními dopady tohoto zákona setkáváme.
Mgr. Ladislav Stalmach