Použití obecního rozhlasu z pohledu autorských práv
Kříž Erich 11.10.2015 15:24:46
V podstatě každá obec na území České republiky disponuje obecním rozhlasem. Jaké jsou možností jeho použití pro nekomerční, i komerční vysílání osvětlí tato série článků. Pro následující řádky je důležité, že provozovatelem obecního rozhlasu je obec, neboť to znamená, že se na vysílání nevztahují některá pravidla stanovená v zákoně o rozhlasovém a televizním vysílání (vizte § 3 odst. 1 zákona č. 231/2001 Sb.).
Tento rozhlas je zpravidla používán v době krize za účelem informování občanů o mimořádných událostech a dále pro vysílání zpráv obecního významu, jejichž autorem je většinou přímo daná obec, potažmo zaměstnanci jejího obecního úřadu. V takovém případě platí, že autorská práva majetková náleží obci (§ 58 odst. 1 zákona o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů – 121/2000 Sb.).
Kromě případu zmíněného výše, může nastat situace, kdy je obec oprávněna vysílat díla, neboť k nim má užívací práva ze své podstaty, může nastat i situace, kdy je obec oprávněna vysílat díla, která nevytvořil její zaměstnanec nebo někdo jiný na základě smluvního vztahu s obcí. Jedná se o takzvanou úřední a zpravodajskou licenci tak, jak je definovaná v autorském zákoně (§ 34 písm. a) – c)). Zde jsou vymezeny případy, za kterých obec při provozování rozhlasu nezasahuje do autorských práv jiných osob.
První možností je, že se dílo užije v odůvodněné míře na základě zákona (tedy například na základě zákona o obcích). Písmeno b) pak říká, že je možné dílo užít v případě, že je použito v souvislosti se zpravodajstvím o aktuálních událostech v takovém rozsahu, aby to odpovídalo informačnímu účelu – zde se jedná například o nepůvodní zprávu o povodních, která je připravena soukromou rozhlasovou stanicí a následně odvysílána obecním rozhlasem. Posledním případem je pak užít přímo dílo, které již bylo odvysíláno jinde. To ale není možné, pokud takovéto užití bylo v původním vysílání zakázáno. V takovém případě lze nicméně dílo užít podle písmene b) tak, že bude mírně upraveno. Pokud obec vysílá v rozhlase dílo podle písmen b) nebo c) musí vždy uvést jméno autora (§ 34 autorského zákona).
Závěrem lze shrnout, že obec má široké možnosti použití děl pro obecně prospěšné účely. Jak je to s jinými díly, tedy s něčím, na co nelze vztáhnout výše zmíněnou zaměstnaneckou nebo úřední a zpravodajskou licenci, se dozvíme v příštím díle.