Zprávy redaktorů

Využití komerčně licencovaných děl v obecním rozhlase

Kříž Erich 11.10.2015 15:25:47

V minulém díle jsme se seznámili se specifickým režimem, který má obecní rozhlas v případě, že využívá úřední a zpravodajskou licenci a také s režimem děl, která jsou připravena obecním úřadem přímo. V tomto článku bude představeno, jakým způsobem nakládat s ostatními díly vysílanými rozhlasem – tedy s díly mající standardní licenci. Typicky se jedná například o písně nebo znělky.

Vždy platí, že je nutné mít k takovému použití díla souhlas autora, případně majitele licence (§ 14 odst. 1 v kombinaci s § 12 odst. 4 písm. b) zákona o právu autorském, o právu souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů, zákon č. 121/2000 Sb.), neboť se jedná o sdělování díla veřejnosti (vizte § 18 odst. 1 autorského zákona). V případě, že má dojít k jakémukoliv zásahu do díla (například se v písni upraví text), musí mít obec souhlas přímo autora – zde nestačí souhlas majitele licence (§ 11 odst. 3 autorského zákona). Tedy se může stát, že obec bude v takovém případě potřebovat souhlas obou dotyčných osob – v případě, že bude osoba vlastníka licence odlišná od osoby autora.

Kromě toho musí mít obec souhlas k provozování díla ze záznamu a případně souhlas k vysílání díla rozhlasem či televizí. Tento souhlas opět může vydat pouze vlastník licence (§ 12 odst. 4 písm. f bod 1 případně 3, autorského zákona a §§ 20 a 22 stejného zákona). Za rozhlas se bude vysílání považovat pouze v případě, že přenos uskutečňuje jiná osoba než vysílatel (právě proto je důležité, zdali obecní úřad přímo provozuje vysílací soustavu v prvním článku ze série).

Výše uvedené (s výjimkou zásahu do díla) neplatí v případě, že je autor po smrti více než 70 let – v takovém případě totiž veškerá majetková práva duševního vlastnictví dědicům, mezi které patří na příklad i právo na přenos rozhlasem nebo televizí, zanikají (§ 27 odst. 1 autorského zákona), neboť po této době lze dílo užít v režimu takzvané volné licence (§ 28 odst. 1 autorského zákona).

Lze tedy shrnout, že ve většině případů obecní úřad potřebuje souhlas majitele licence (například pro vysílání obecním rozhlasem) nebo autora, ten v případě, že dochází k zásahům do díla, přičemž se může jednat i například o zrychlení znělky. V případech, kdy od smrti autora uplynulo již více než 70 let (to platí pro většinu klasických skladeb), takový souhlas potřeba není. Doporučujeme tyto věci nepodcenit, neboť jakékoliv opomenutí je striktně postihováno ze strany Ochranného svazu autorského, který je kolektivním správcem licencí.