Zprávy redaktorů

Obecní noviny z pohledu tiskového zákona I

Kříž Erich 11.10.2015 15:26:27

Stejně jako v článcích věnovaných obecnímu rozhlasu a věcech s ním souvisejících, zde se zaměříme na vydávání obecních novin, případně pamfletů a dalších tiskovin. V tomto díle se seznámíme se základní problematikou vydávání obecních novin a jejich náležitostmi.

V něm je totiž stanoveno, že vydavatel periodického tisku územního samosprávného celku je povinen poskytovat objektivní a vyvážené informace o územním samosprávném celku a poskytnout přiměřený prostor pro uveřejnění sdělení, které vyjadřuje názory členů zastupitelstva územního samosprávného celku, týkající se tohoto územního samosprávného celku (§ 4a zákona č. 46/2000 Sb. – tiskový zákon). Z toho vyplývá, že všichni zastupitelé obce musí dostat příležitost do obecních tiskovin přispívat.

Obce jsou dále povinny nahlásit vydávání obecních novin Ministerstvu kultury, které vede evidenci všech tiskovin (§ 7 odst. 1 tiskového zákona) a to třicet dní před plánovaným zahájením vydávání. Oznámení musí obsahovat název obecních novin, jeho obsahové zaměření a periodicitu a údaje o mutacích a dále údaje o obci, kterými jsou adresa sídla a identifikační číslo (§ 7 odst. 2 tiskového zákona).

Dále platí, že jsou obce povinny poskytovat na svoje náklady tzv. povinné výtisky následujícím institucím: Národní knihovně České republiky, Městské zemské knihovně v Brně, knihovně Národního muzea v Praze, Ministerstvu kultury, Parlamentní knihovně, každé krajské knihovně a Městské knihovně v Praze (§ 9 odst. 1 tiskového zákona).

Kromě toho zavádí tiskový zákon institut odpovědi (§ 10 tiskového zákona) a dodatečného sdělení (§ 11 tiskového zákona). V případě, že je v obecním tisku uveřejněno skutkové tvrzení, které se dotýká cti nějaké osoby, má právo na odpověď, která obsahuje skutková tvrzení vyvracející původní zprávu (§ 10 odst. 1 – 3 tiskového zákona). Dodatečné sdělení se pak použije v případě, kdy je v původní zprávě referováno o správním nebo trestním řízení proti určité osobě – takováto osoba má pak právo na uveřejnění výsledku tohoto správního řízení.

Pro oba výše zmíněné instituty platí, že musí být uveřejněny takovým způsobem, že nové sdělení musí být rozsahem obsahu, formou a umístěním přiměřené původnímu sdělení (§ 12 tiskového zákona).

Závěrem můžeme shrnout, že v případě obecního tisku hraje kromě autorského zákona významnou roli i zákon tiskový, který upravuje především veřejnoprávní náležitosti.