Zprávy redaktorů

Obecní noviny z pohledu tiskového zákona II

Kříž Erich 11.10.2015 15:28:24

V tomto díle navážeme na předchozí článek – nejprve se budeme zabývat veřejným zájmem, dále specifiky institutů odpovědi a dodatečného sdělení a nakonec přiblížíme problematiku obecních novin z pohledu výjimek v tiskovém zákoně.

Ze zákona vyplývá, že v naléhavém veřejném zájmu má vydavatel povinnost uveřejnit v obecním tisku důležité a neodkladné oznámení státního orgánu a orgánu územní samosprávy, zejména je povinen uveřejnit rozhodnutí o nouzovém stavu, o stavu ohrožení státu nebo o válečném stavu. Toto oznámení musí být uveřejněno v nejbližším vydání obecního tisku následujícím po doručení jeho textu vydavateli způsobem graficky jej zvýrazňujícím a odlišujícím od ostatního obsahu periodického tisku. To znamená, že je obec povinna zveřejňovat výše uvedené informace v místním periodiku bez nároku na uhrazení nákladů (§ 4 zákona č. 46/2000 Sb. – tiskový zákon).

Institut odpovědi tak, jak byl popsán v prvním díle, má mnohá úskalí. Předně vydavatel, v tomto případě obec, nemůže být objektivně nucena k uveřejňování sáhodlouhých odpovědí, které by nesouvisely s původním článkem nebo by obsahovaly pasáže, které by byly schopny naplnit skutkovou podstatu nějakého trestného činu. Proto pro uveřejnění odpovědi platí, že musí být dodrženy určité požadavky. Především platí, že odpověď nesmí být v rozporu se zákonem takovým způsobem, že by obec jejím uveřejněním spáchala správní delikt nebo trestný čin. Dále nesmí být text odpovědi v rozporu s dobrými mravy (§ 15 odst. 1 písm. a) a b) tiskového zákona). Konečně není možné uveřejnit odpověď na citaci třetí osoby, která sdělovala určitou informaci.

Kromě výše uvedených obecných skutečností platí pro obecní noviny a jiný tisk specifická pravidla. Platí, že zvolený člen zastupitelstva může požadovat na vydavateli uveřejnění doplňující informace, pokud vydavatel periodického tisku neuveřejnil sdělení podle § 4a tiskového zákona (problematika podrobně rozebrána v předchozím díle) v nejbližším vydání; pokud je vydáváno s frekvencí nižší než čtvrtletní. Pokud však tato doplňující informace byla uveřejněna, dotyčný zastupitel již nemůže požadovat uveřejnění další doplňující informace, která by doplňovala danou doplňující informaci.

Závěrem lze konstatovat, že současná legislativa poskytuje zastupitelům prostor i prostředky k vyjádření vlastního názoru a obecní noviny tak nemohou být zneužívány vládnoucí koalicí k prezentování pouze jejich názoru.