Účetní závěrka - výkazy
Gregorová Jiřina 27.10.2015 23:06:11
Hlavní funkcí výkazů rozvaha, výkaz zisku a ztrát, příloha je poskytnutí informací o stavu majetku, vlastního jmění, dluzích i výsledku hospodaření účetní jednotky.
Vyhláška č. 410/2009 Sb. (dále jen Vyhláška), kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví pro vybrané účetní jednotky, stanoví ve své Druhé části rozsah a způsob sestavování účetní závěrky. Jak již bylo řečeno, účetní závěrkou se rozumí výkazy rozvaha, výkaz zisku a ztrát a příloha. Případně přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu.
Hlavní funkcí výkazů je poskytnutí informací o stavu majetku, vlastního jmění, dluzích i výsledku hospodaření účetní jednotky. Výkazy jsou obce povinny sestavit v peněžních jednotkách české měny a vykazovat v Kč, s přesností na dvě desetinná čísla. Položky výkazů se označují kombinací velkých písmen latinské abecedy, římských číslic, arabských číslic a názvem položky a podle tohoto členění lze ve vyhlášce nalézt obsahové vymezení jednotlivých položek. Pro dodržení zásady jednotnosti, srozumitelnosti a srovnatelnosti stanoví Vyhláška závazný vzor účetní závěrky; vzory výkazů jsou přílohou vyhlášky.
Rozvaha, nebo-li bilance, je povinný výkaz účetní závěrky. Chápeme ji jako zdroj informací o přehledu majetku obce (aktiva) a krytí (financování) tohoto majetku (pasiva). Sestavování rozvahy má ještě jednu funkci a to zjištění hospodářského výsledku (zisk nebo ztráta).
Při sestavování rozvahy musí platit základní bilanční rovnice: aktiva = pasiva.
V rozvaze lze najít účty 0. až 4. účtové třídy, tzv. rozvahové účty. Účty výsledkové (nákladové a výnosové třídy 5 a 6) v rozvaze přímo nenajdeme. Ty vstupují do výkazu zisku a ztrát. V rozvaze jsou výsledkové účty zastoupeny výsledkem hospodaření, který buď zvyšuje zdroje krytí majetku (pak mluvíme o zisku), nebo zdroje krytí majetku naopak snižuje (jedná se o ztrátu).
Výkaz zisku a ztrát, někdy označovaný jako výsledovka, má za cíl ukázat, jakého hospodářského výsledku účetní jednotka dosáhla za sledované účetní období i za období minulé. Sestavuje se vždy narůstajícím způsobem od začátku účetního období do jeho konce (za kalendářní rok) od nuly. Výkaz zisku a ztrát je jakýmsi rozvedením či strukturou rozvahové položky výsledek hospodaření běžného účetního období. Členění výkazu není jen na jednotlivé položky nákladových a výnosových účtů běžného a minulého období, tyto položky se také musí vést odděleně za hlavní činnost a hospodářskou činnost účetní jednotky. Do rozvahy ale hospodářský výsledek vstupuje jako součet obou těchto výsledků. Pro účely Vyhlášky se hlavní činností rozumí veškeré činnosti, pro které byla účetní jednotka zřízena (právním předpisem nebo např. zřizovací listinou) a hospodářskou činností je činnost stanovená jiným předpisem (např. doplňková, vedlejší, podnikatelská činnost).
Jsou-li výnosy za sledované období větší než náklady, mluvíme o zisku (výsledek hospodaření má kladné znaménko), jsou-li menší, jedná se o ztrátu (výsledek hospodaření vstupuje do rozvahy se záporným znaménkem).
Výkaz příloha vysvětluje a doplňuje informace obsažené v ostatních částech účetní závěrky. Uspořádání a označování položek přílohy je uvedeno v § 45 Vyhlášky. Příloha by měla povinně obsahovat informace o výši splatných závazků pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, o výši splatných závazků veřejného zdravotního pojištění a o výši evidovaných daňových nedoplatků u místně příslušných finančních orgánů.
Většina obcí používá k vedení účetnictví software a při sestavování přílohy jsou položky přílohy automaticky načteny z ostatních výkazů. Protože jsou ale obce povinny v příloze účetní závěrky vždy uvést informaci o použitých účetních metodách, popřípadě o odchylkách od těchto metod s jejich řádným zdůvodněním a s uvedením jejich vlivu na majetek a závazky, finanční situaci a výsledek hospodaření účetní jednotky, vyplňují se některé položky přílohy přímo vložením textu. Vybrané účetní jednotky (obce) uvádějí v příloze účetní závěrky též informace o stavu účtů v knize podrozvahových účtů.