Zprávy redaktorů

Schvalování účetní závěrky obcí (2. část)

Gregorová Jiřina 27.10.2015 23:11:22

Vyhláška o požadavcích na schvalování účetních závěrek některých vybraných účetních jednotek vymezuje nejen samotný proces schvalování účetní závěrky, ale i činnosti, které by měl schvalující orgán provádět již v průběhu samotného účetního období, aby docházelo k průběžnému posouzení úplnosti a průkaznosti účetnictví a vyhodnocení předvídatelných rizik a ztrát.

Vyhláška č. 220/2013 Sb., o požadavcích na schvalování účetních závěrek některých vybraných účetních jednotek (dále jen Vyhláška) vymezuje nejen samotný proces schvalování účetní závěrky (ÚZ), ale i činnosti, které by měl schvalující orgán provádět již v průběhu samotného účetního období, aby docházelo k průběžnému posouzení úplnosti a průkaznosti účetnictví a vyhodnocení předvídatelných rizik a ztrát.

Obec by měla umožnit schvalujícímu orgánu přístup k mezitímním závěrkám a dalším dokumentům a informacím, které si účetní jednotka vymezí vnitřním předpisem. Schvalující orgán má právo na požadavky a činnosti uvedené v § 14 odst. 2 Vyhlášky a dotčené osoby obce musí se schvalujícím orgánem spolupracovat. Dotčenou osobou je zaměstnanec nebo osoba účetní jednotkou pověřená, která má účetní záznamy, doklady a další dokumenty rozhodné pro činnosti při procesu schvalování ÚZ ve svém držení, pracuje s nimi, posuzuje či je uchovává. Schvalující orgán většinou v malých obcích pověřuje k vykonání činností zajišťujících přípravu veškerých podkladů starostu obce, který je odpovědný za účetní jednotku a v průběhu účetního období s veškerými připravovanými doklady a dokumenty pracuje. Průběžně posuzuje úplnost a průkaznost účetnictví a může vykonávat činnosti za účelem zlepšování.

Z § 28 Vyhlášky vyplývá, že ÚZ musí být schvalujícím orgánem projednána a schválena nejpozději do 30.6. (u mezitímní závěrky je termín dva měsíce od rozvahového dne). Není-li v tomto termínu ÚZ schválena, platí, že schválena nebyla.

Po posouzení veškerých předložených nebo vyžádaných podkladů a zjištění, zda schvalovaná ÚZ poskytuje věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví, schvalující orgán účetní závěrku:

schválí v případě, že:

  • nezjistí, že schvalovaná ÚZ neposkytuje v rozsahu posuzovaných skutečností věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky,

  • zjistí, že v posuzovaných podkladech byly chyby a nedostatky, které byly prokazatelně opraveny a zapsány do příslušných účetních knih v následujícím účetním období;

neschválí v případě, že:

  • ÚZ neposkytuje v rozsahu posuzovaných požadavků věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky, a to ani v souvislosti se skutečnostmi obsaženými v ÚZ následujícího účetního období

  • nebyly předloženy veškeré povinné podklady nebo vyžádané podklady (účetní jednotka je povinna schvalujícímu orgánu tyto doklady neprodleně předat).

V případě neschválení se vyhotoví zápis, který obsahuje:

- popis, proč nebyla ÚZ schválena,

- odůvodnění,

- lhůtu pro odstranění zjištěných vad, nejméně v délce 5 pracovních dnů.

Z hlasování je pořízený zápis o hlasování. Členové schvalujícího orgánu mají právo na uvedení v zápisu o tom, jak hlasovali a své hlasování písemně odůvodnit. Schvalující orgán nemůže neschválit pouze část ÚZ. Dodatečný postup schvalujícího orgánu je uveden v § 10 Vyhlášky.

Schvalující orgán sepisuje protokol o schvalování účetní závěrky (§ 11 Vyhlášky).

Obsahem protokolu jsou tyto náležitosti:

  • identifikace schvalované ÚZ,

  • datum rozhodování o schválení nebo neschválení ÚZ,

  • identifikace osob rozhodujících o schválení nebo neschválení ÚZ,

  • výrok o schválení nebo neschválení ÚZ,

  • vyjádření účetní jednotky k výroku o schválení nebo neschválení ÚZ nebo k zápisu o neschválení, případně k dalším skutečnostem;

v případě neschválení ÚZ obsahuje protokol:

  • zápis o neschválení ÚZ,

  • identifikaci průkazných účetních záznamů případně popis dalších významných skutečností.

Povinností účetní jednotky je předat elektronicky protokol včetně souvisejících informací do centrálního systému účetních informací státu (§ 29 odst. 4 Vyhlášky) podle technické vyhlášky o účetních záznamech.

Schválením ÚZ se také rozumí schválení výsledku hospodaření účetní jednotky včetně jeho rozdělení. V případě obce jde o přeúčtování zůstatku účtu 431 (Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení). U příspěvkové organizace o přerozdělení tohoto účtu do příslušných fondů.