Fáze trestního řízení
Blažek Jakub 31.10.2015 14:39:37
Průběh a jednotlivé fáze trestního řízení
Fáze trestního řízení
Trestní řízení je upraveno v zákoně č. 141/1961 Sb., trestní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen jako „trestní řád“). Ačkoliv tvoří trestní řízení jeden proces, rozlišujeme následující stadia trestního řízení:
- Přípravné řízení
- Předběžné projednání obžaloby
- Hlavní líčení
- Opravné řízení
- Řízení vykonávací[1]
Přípravné řízení je tzv. předsoudní fází trestního řízení. Na rozdíl od řízení před soudem se jedná o neveřejné řízení. Probíhá před policejním orgánem, pod dozorem státního zástupce. Vyšetřovací úkony ale může provádět i státní zástupce. Již v této fázi trestního řízení jsou ale shromažďovány důkazy, které jsou použitelné před soudem, zejména pak výslechy svědků, popř. jiné neodkladné a neopakovatelné úkony.
Nejdůležitějším stadiem trestního je pak řízení před soudem – hlavní líčení, kde by mělo ležet těžiště dokazování. Jedině v hlavním líčení se pak rozhoduje o otázce viny a případně trestu. V této fázi trestního řízení se uplatňují základní zásady trestního řízení, jako např. obžalovací zásada, zásada oficiality, zásada veřejnosti, ústnosti a bezprostřednosti, princip soudcovské nezávislosti.[2]
Předběžné projednání obžaloby je fáze trestního řízení, která může a nemusí nastat. Jejím účelem je odstranění případných vad obžaloby, aby se soud zabýval jen takovými obžalobami, které jsou dostatečně důvodné.
Opravné řízení je řízení o řádných či mimořádných opravných prostředcích, tedy zejména o stížnosti či odvolání, popř. o dovolání či stížnosti pro porušení zákona. Účelem opravného řízení je náprava konkrétního nezákonného a nesprávného rozhodnutí. Zatímco řádné opravné prostředky směřují proti nepravomocným rozhodnutím, ty mimořádné směřují proti již pravomocným soudním rozhodnutím a měly by odstraňovat nejzásadnější pochybení, k nimž mohlo v průběhu trestního řízení dojít.
Řízení vykonávací pak upravuje výkon rozhodnutí, tedy např. výkon trestu odnětí svobody. Tato fáze nastává po pravomocném skončení věci. Vzhledem k závažnosti vykonávacího řízení je toto svěřeno do pravomoci soudu.
JUDr. Jakub Blažek, advokát
[1] Jelínek, J. a kol.: Trestní právo procesní. 2. vydání, Praha: Leges 2011, s. 465.
[2] Jelínek, J. a kol.: Trestní právo procesní. 2. vydání, Praha: Leges 2011, s. 465.