Neznalost zákona neomlouvá! Skutečně? II.
Blažek Jakub 01.11.2015 14:28:14
Právní omyl a jeho důsledky.
Jak jsem v předchozím článku uvedl, trestní zákoník právní omyl zmiňuje kromě definice v § 19 též v ustanovení o polehčujících okolnostech v § 41, a dále v § 58 trestního zákoníku upravujícím podmínky mimořádného snížení trestu odnětí svobody.
V předchozím článku bylo pojednáno o právním omylu omluvitelném a právním omylu tzv. neomluvitelném. Právní omyl omluvitelný v zásadě vylučuje dovození trestní odpovědnosti. Právní omyl tzv. neomluvitelný trestní odpovědnost sice nevylučuje, ale pokud jedná pachatel v takovémto právním omylu, může to mít vliv na výši uloženého trestu.
- 41 trestního zákoníku – polehčující okolnosti
Podle § 41 písm. h) trestního zákoníku je polehčující okolností, pokud pachatel jednal v právním omylu, kterého bylo možno se vyvarovat. Jinými slovy tedy jednal sice v neomluvitelném právním omylu, který nezbavuje pachatele trestní odpovědnosti, ale soud je povinen v takovém případě k této okolnosti přihlédnout při stanovení výše trestu a zohlednit v uloženém trestu tuto polehčující okolnost.
- 58 trestního zákoníku – mimořádné snížení trestu odnětí svobody
Kromě polehčující okolnosti, která v zásadě způsobuje, že trest je ukládán v rámci zákonné trestní sazby při dolní či na samé dolní hranici stanovené trestní sazby, může být neomluvitelný právní omyl pachatele též důvodem pro mimořádné snížení trestu odnětí svobody pod jeho dolní hranici.
Podle § 58 trestního zákoníku soud může snížit trest odnětí svobody pod dolní hranici trestní sazby tehdy, jestliže pachatel jednal v právním omylu, ale mohl se tohoto omylu vyvarovat. To znamená, že například pachatel, který je odsouzen za trestný čin, za nějž stanoví trestní zákoník trest odnětí svobody v rozmezí od 5 do 10 let, jednal v neomluvitelném právním omylu (takovém právním omylu, jehož bylo možné se vyvarovat), může být nakonec odsouzen k trestu odnětí svobody kratšímu, než v minimální délce 5 let, a to právě v případě, pokud soud shledá, že tento právní omyl pachatele odůvodňuje uložení trestu odnětí svobody pod jeho dolní hranici. Takové snížení pak může mít i vliv na to, zda je pachateli uložen podmíněný nebo nepodmíněný trest odnětí svobody, a to z toho důvodu, že podmíněný trest lze uložit pouze v případě, že je ukládán trest odnětí svobody v délce trvání maximálně 3 let.