Zprávy redaktorů

Druhy trestných činů

Blažek Jakub 01.11.2015 15:01:40

Co je trestným činem a jaké jsou jeho kategorie?

Co je vlastně trestný čin? A jaké jsou jeho druhy? Krátký úvod do této problematiky se pokusím shrnout v tomto článku.

Definice trestného činu je obsažena v § 13 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších přepisů (dále jen jako „trestní zákoník“). Trestným činem je podle uvedeného ustanovení protiprávní čin, který trestní zákon označuje za trestný a který vykazuje znaky uvedené v takovém zákoně. Trestným tedy může být jen takové protiprávní jednání, které je výslovně popsáno v trestním zákoníku, popř. zákoně č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže, nebo zákoně č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, ve znění pozdějších předpisů.

Trestné činy se pak dělí na přečiny a zločiny se zvláštní subkategorií zvlášť závažných zločinů.

Podle § 14 odst. 2 trestního zákoníku jsou přečiny všechny nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let. Pokud jde o úmyslné trestné činy, tak uvedená horní hranice do pěti let je posuzována i v rámci tzv. vyšší právní kvalifikace u jednotlivých trestných činů. To znamená, že např. trestný čin krádeže podle § 205 trestního zákoníku může být jak přečinem, tak i zločinem. Pokud totiž pachatel spáchá trestný čin krádeže podle § 205 odst. 1 trestního zákoníku, tedy nejméně závažným způsobem s nejméně závažnými následky, může být potrestán trestem odnětí svobody v délce trvání maximálně dvou let a dopustí se tak přečinu. Pokud ale trestným činem krádeže způsobí značnou škodu, tedy tento trestný čin spáchá podle § 205 odst. 1, odst. 4 písm. c) trestního zákoníku, může být potrestán trestem odnětí svobody v délce trvání až osmi let, a dopustí se tak zločinu.

Zločiny jsou pak všechny trestné činy, které nejsou přečiny. To znamená, že jsou to takové trestné činy, které jsou úmyslné a za jejichž spáchání stanoví trestní zákoník sazbu trestu odnětí svobody, jejíž horní hranice převyšuje hranici pěti let.

Zvláštní podkategorii zločinů pak představují tzv. zvlášť závažné zločiny, kterými jsou takové zločiny, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let. Zvlášť závažné zločiny jsou tedy nejzávažnější trestné činy, které jsou z pohledu trestního práva považovány za nejvíce společensky nebezpečné.

 

JUDr. Jakub Blažek, advokát