Okolnosti vylučující protiprávnost II. (nutná obrana)
Blažek Jakub 01.11.2015 16:13:39
Nutná obrana a její podmínky
Další okolností vylučující protiprávnost po krajní nouzi, která je rozebrána v předchozím článku, je nutná obrana.
Nutná obrana je upravena v § 29 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen jako „trestní zákoník“).
Nutnou obranou je takové jednání, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem. Nutná obrana přitom nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.
Z uvedeného vyplývá, že oproti krajní nouzi není nutné, aby splňovala nutná obrana podmínku subsidiarity. To znamená, že osoba jednající v nutné obraně nemusí volit jiný způsob odvrácení útoku, pokud je to možné, a může se bránit v rámci nutné obrany. Tak např. pokud někdo hrozí jiné osobě např. nožem, není nutné, aby v případě, že to možné je, poškozená osoba volila útok, ale může se bránit např. zbraní.
Rozdíl oproti krajní nouzi je u nutné obrany rovněž v případě podmínky tzv. proporcionality, kdy zákon vyžaduje, aby nutná obrana nebyla zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Tedy trestní zákoník připouští určitou míru nepřiměřenosti, avšak nesmí být tato nepřiměřenost zcela zjevná. To znamená, že v případě, že někdo útočí na jiného nožem, není nutné takový útok odvracet rovněž nožem, ale lze užít za určitých okolností i střelnou zbraň. Proto o vybočení z mezí nutné obrany pro její zcela zjevnou nepřiměřenost půjde jen tehdy, jestliže pachatel použil prostředku podstatně silnějšího, než bylo za dané situace třeba k odvrácení útoku, nebo když škoda způsobená nutnou obranou je v hrubém nepoměru ke škodě hrozící z útoku. Každý případ nutné obrany proto musí být posuzován komplexně ve všech souvislostech jeho okolností a přísně individuálně.
K tomu, aby byly splněny podmínky nutné obrany, je nezbytné, aby nutná obrana odvracela přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem. To znamená, že nejde o nutnou obranu, pokud někdo např. užije střelné zbraně v případě, že již útok na zájem chráněný trestním zákonem skončil. Na zloděje, který prchá s kradenou věcí, tak nelze dle mého názoru užít střelné zbraně, neboť útok na zájem, který je chráněn trestním zákonem (ochrana vlastnictví), již v podstatě skončil.
JUDr. Jakub Blažek, advokát