Obce a poskytování informací (23)
Břeň Jan 04.11.2015 20:29:33
Rozhodnutí o odmítnutí žádosti a odvolání.
Právní úprava rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti a odvolání (rozkladu) proti tomuto rozhodnutí je obsažena v ustanoveních § 15 a § 16 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“).
Rozhodnutí o odmítnutí žádosti
Ustanovení § 15 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. stanoví, že pokud povinný subjekt žádosti (o poskytnutí informace), byť i jen zčásti, nevyhoví, vydá ve lhůtě pro vyřízení žádosti (tj. nejpozději do 15 dnů ode dne přijetí žádosti) rozhodnutí o odmítnutí žádosti, popřípadě o odmítnutí části žádosti (dále jen „rozhodnutí o odmítnutí žádosti“), s výjimkou případů, kdy se žádost odloží (žádost se odloží jednak v případě, pokud brání nedostatek údajů o žadateli postupu vyřízení žádosti o informaci podle tohoto zákona; anebo v situaci, kdy se požadované informace nevztahují k působnosti povinného subjektu, ke kterému byla požadovaná informace podána).
Zvláštní důvody nevyhovění žádosti
V § 15 odst. 2 zákona č. 106/1999 Sb. jsou stanoveny zvláštní důvody nevyhovění žádosti o poskytnutí informace, kterými jsou
- ochrana obchodního tajemství (podle § 9 zákona č. 106/1999 Sb.), nebo
- ochrana práv třetích osob k předmětu práva autorského [podle § 11 odst. 2 písm. c) zákona č. 106/1999 Sb.].
Ve výše uvedených případech musí být v odůvodnění rozhodnutí o odmítnutí žádosti uvedeno, kdo vykonává právo k tomuto obchodnímu tajemství nebo kdo vykonává majetková práva k tomuto předmětu ochrany práva autorského, je-li tato osoba povinnému subjektu známa; uvedená povinnost se nevztahuje pro knihovny poskytující veřejné knihovnické a informační služby podle knihovního zákona [viz zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), ve znění pozdějších předpisů] a muzea a galerie poskytující tzv. standardizované veřejné služby (viz § 2 odst. 7 zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů).
Odvolání (rozklad)
Ustanovení § 16 zákona č. 106/1999 Sb., byť je formálně označeno jako „odvolání“, obsahuje právní úpravu nejen odvolání, ale i dalšího řádného opravného prostředku, kterým je rozklad. Dále je poněkud neorganicky to tohoto ustanovení včleněn odstavec 4, který se zabývá soudním přezkumem rozhodnutí o odvolání.
Proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti lze podat odvolání (rozklad). Povinný subjekt předloží odvolání spolu se spisovým materiálem nadřízenému orgánu (kdo je nadřízený orgán, stanoví § 178 správního řádu; nelze-li však ani přesto nadřízený orgán určit, rozhoduje v odvolacím řízení ten, kdo stojí v čele povinného subjektu) ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení odvolání. Nadřízený orgán rozhodne o odvolání do 15 dnů ode dne předložení odvolání povinným subjektem (lhůta pro rozhodnutí o rozkladu je 15 pracovních dnů ode dne doručení rozkladu povinnému subjektu). Lhůtu nelze prodloužit.
Soudní přezkum
Při soudním přezkumu rozhodnutí o odvolání na základě žaloby podle soudního řádu správního (zákon č. 150/2002 Sb.) soud přezkoumá, zda jsou dány důvody pro odmítnutí žádosti. Nejsou-li žádné důvody pro odmítnutí žádosti, soud zruší rozhodnutí o odvolání a rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti a povinnému subjektu nařídí požadované informace poskytnout.