Zprávy redaktorů

Výbory zastupitelstva

SEDLÁČEK Jan 29.11.2015 00:00:00

Zastupitelstvo si může zřídit své iniciativní a kontrolní orgány - výbory. Výbor plní úkoly, kterými jej pověří zastupitelstvo obce.

Ze své činnosti odpovídá výbor zastupitelstvu obce. Počet členů výboru je vždy lichý. Členem výboru mohou být i osoby, které nejsou členy zastupitelstva obce. Výbor se schází dle potřeby. Usnesení výboru se vyhotovuje písemně a podepisuje je předseda výboru. Usnesení výboru je platné, jestliže s ním vyslovila souhlas nadpoloviční většina všech členů výboru. Předsedou výboru musí být vždy člen zastupitelstva obce s výjimkou předsedy osadního výboru.

Zastupitelstvo obce zřizuje vždy finanční a kontrolní výbor.

Finanční výbor provádí kontrolu hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce a plní další úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo obce.

Kontrolní výbor plní kontrolní úkoly, které mu svěří zastupitelstvo. Zejména kontroluje plnění usnesení přijatých zastupitelstvem obcí a radou, dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti.

Společným znakem obou výborů je zapovězené členství pro starostu, místostarostu, tajemníka obecního úřadu a osob zabezpečujících rozpočtové a účetní práce na obecním úřadu. O provedené kontrole pořídí výbor zápis obsahující předmět kontroly, případné zjištění nedostatků a nápravná opatření. Zápis podepisují člen výboru provádějící kontrolu a zaměstnanec kontrolou postižený. Pojem zaměstnanec je v tomto případě pouze jakousi legislativní zkratkou, protože nemusí být kontrolován obecní úřad, ale i jiný výbor či rada, kde zaměstnanci nejsou. Podepsaný zápis je pak společně s vyjádřením kontrolovaného subjektu předložen zastupitelstvu.

Obec, v jejímž územním obvodu žije podle posledního sčítání lidu alespoň 10% občanů hlásící se k národnosti jiné než české, zřizuje výbor pro národnostní menšiny. Členy tohoto výboru jsou i zástupci národnostních menšin, pokud je deleguje svaz utvořený podle zvláštního zákona. Vždy však příslušníci národnostních menšin musí tvořit nejméně polovinu všech členů výboru. V částech obce může zřídit zastupitelstvo obce osadní nebo místní výbory. Osadní nebo místní výbor má minimálně 3 členy. počet členů osadního nebo místního výboru jsou občané obce, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v té části obce, pro kterou je výbor zřízen, a jsou určeni zastupitelstvem obce. Předsedu osadního nebo místního výboru zvolí zastupitelstvo obce z řad členů osadního nebo místního výboru. Osadní nebo místní výbor je oprávněn předkládat zastupitelstvu obce, radě obce a výborům návrhy týkající se rozvoje části obce a rozpočtu obce, vyjadřovat se k návrhům předkládaným zastupitelstvu obce a radě obce k rozhodnutí, pokud se týkají části obce, a vyjadřovat se k připomínkám a podnětům předkládaných občany obce, kteří jsou hlášeni k trvalému pobytu v části obce, orgánům obce.[1]

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] Břeň, J. a kolektiv: Obce 2008-2009. Brno: Meritum, 2008, ISBN: 978-80-7357-331-7, str. 67