Zprávy redaktorů

Rada obce - 2. část

SEDLÁČEK Jan 29.11.2015 00:00:00

Jak již bylo popsáno v předchozím článku, rada obce je kolegiálním, výkonným a především operativním orgánem v oblasti samostatné působnosti. V malých obcích většinou tento orgán neexistuje a jeho pravomoci vykonává z části starosta obce a z části zastupitelstvo obce.

Především ve větších obcích a městech může dojít k odvolání rady. Dojde-li k tomuto kroku v průběhu funkčního období a pokud není současně zvolená rada nová, původní rada vykonává svou pravomoc až do zvolení rady nové. Stanoví tak § 102 odst. 5 zákona o obcích. Jaké řešení uplatnit v případě rezignace rady, resp. všech radních zákon o obcích, nespecifikuje. Přichází v úvahu 2 možná řešení. Buď rada vykonává svou pravomoc dále až do zvolení nové rady dle ustanovení o odvolání § 102 odst. 5, nebo použije ustanovení § 100 odst. 1 o poklesu počtu radních pod minimální stanovenou hranici. Rozdíl obou řešení spočívá v délce mandátu odstoupivší rady. V případě ustanovení o odvolání § 102 odst. 5, by rada vykonávala svou funkci neomezeně dlouho až do volby rady nové. Naopak v případě ustanovení o  minimálním počtu radních § 100 odst. 1 při nedoplnění počtu radních alespoň na minimální hranici 5 členů na nejbližším zasedání zastupitelstva, přechází pravomoci rady obce na zastupitelstvo obce. Je-li rada obce odvolána jako celek, dochází současně i k zániku funkce starosty a místostarosty. Funkci radního nelze starostovi odejmout. Dle § 99 odst. 3 je funkce starosty vázána na funkci člena rady obce. Vazbu vyjadřuje i § 99 odst. 4, kde odvolaný starosta ztrácí současně pozici radního.

Rada nemá na rozdíl od zastupitelstva obce zákonem stanovený minimální počet zasedání a schází se podle potřeby. Vzhledem k tomu, že plní v samostatné působnosti úkoly převážně operativního charakteru, koná své schůze, které jsou neveřejné, obvykle jednou za týden či za dva týdny.[1] Schůze rady a náležitosti, které je provázejí, mají mnoho společných znaků se zasedáním zastupitelstva obce. Aby se rada byla schopna usnášet, musí být přítomna nadpoloviční většina všech radních. Podobně jako zastupitelstvo vydává rada jednací řád, v němž konkretizuje podrobnosti jednání, zejména upravuje zásady přípravy schůze rady, postup jednání, formu hlasování, náležitosti usnesení rady, způsob zabezpečení úkolů obsažených v usnesení a způsob kontroly plnění těchto usnesení.

 

 

 

 

[1] Matrasová, E., Šlauf, V. Zákon o obcích (obecní zřízení) včetně prováděcích předpisů s komentářem. 2. vydání. Praha : Polygon, 2003, ISBN: 80-7273-088-6, str. 137.