Zprávy redaktorů

Komise rady

SEDLÁČEK Jan 29.11.2015 00:00:00

Komise zřizuje rada jako své iniciativní a poradní orgány, které jí jsou odpovědné.

Své iniciativní a poradní orgány si může zřizovat také rada obce a tyto orgány se nazývají komise. Povaha jejich činnosti je obdobná jako v případě výborů zastupitelstva s tím, že komise rady obce se zase mohou pohybovat jen v rámci působnosti rady obce. Na rozdíl od výborů zákon neukládá povinně zřizovat nějaké komise, jedinou výjimkou jsou lázeňské komise v obcích, které musí dbát na dodržování opatření uložených v lázeňském místě lázeňským statutem.[1] To se však týká jen velmi malého počtu obcí.

To, co komise z hlediska náplně činnosti odlišuje od výborů zastupitelstva, je možnost svěřit jim výkon přenesené působnosti. Může tak učinit starosta obce, a to po projednání s ředitelem krajského úřadu. Rozsah přenesené působnosti svěřený komisi by měl starosta ve svém rozhodnutí vymezit co nejpřesněji, aby se předešlo budoucím kompetenčním sporům s jinými orgány obce, zejména s obecním úřadem. Starostovi je také komise při výkonu takto svěřené státní správy odpovědná, což ovšem nic nemění na tom, že odvolacím orgánem proti jejím rozhodnutím je krajský úřad, stejně jako je tomu u jiných orgánů obce, které rozhodují ve správním řízení. V čele komise, vykonávající přenesenou působnost, musí stát osoba, která prokázala v této oblasti tzv. zvláštní odbornou způsobilost. Na její prokázání se vztahují ustanovení zákona o úřednících územních samosprávných celků.

Od výborů zastupitelstva i komisí rady obce je nutné přesně odlišovat tzv. zvláštní orgány obce. Tyto orgány se v příslušných zákonech někdy rovněž označují jako komise, což může být matoucí.[2]

Počet, název a úseky činnosti jednotlivých komisí jsou zcela v kompetenci rady. Rada obce též jmenuje a odvolává z funkce předsedy a členy komisí. Na rozdíl od výborů nemusí stát v čele komise člen zastupitelstva. Úkoly komisí jsou zpravidla dlouhodobého charakteru. Nelze však vyloučit variantu, kdy bude komise pověřena i jednorázovým úkolem. Úkoly, které by měla rada stanovit současně se zřízením komisí, by měly být jednoznačně formulovány, aby se působnost jednotlivých komisí nepřekrývala a byla tak dodržena zásada efektivnosti a hospodárnosti.

Komise se schází podle potřeby, jednání zpravidla svolává její předseda. Jednání komisí je neveřejné. Komise se usnášejí většinou hlasů všech svých členů.

 

 

 

 

 

 

[1] dle § 28 odst. 4 zákona č. 164/2001 Sb., o přírodních léčivých zdrojích, zdrojích přírodních minerálních vod, přírodních léčebných lázních a lázeňských místech a o změně některých souvisejících zákonů (lázeňský zákon)

[2] Černý, I. a kol.: Příručka člena zastupitelstva obce po volbách 2006. Praha: SMO ČR, 2006, ISBN: 978-80-239-8318-0