Zprávy redaktorů

Zvláštní orgány obce

SEDLÁČEK Jan 29.11.2015 00:00:00

Jak již bylo zmíněno ve článku, který se věnuje komisím rady, je nutné odlišovat od výborů zastupitelstva i komisí rady obce tzv. zvláštní orgány obce. Tyto orgány se v příslušných zákonech někdy rovněž označují jako komise.

Zvláštní orgány obce tedy patří vedle rady obce, starosty a obecního úřadu mezi další orgány obce. Tyto orgány obce zřizuje pro výkon přenesené působnosti v případech stanovených zvláštními zákony starosta, který též jmenuje a odvolává jejich členy. V případech stanovených zvláštními zákony vykonává zvláštní orgán obce s rozšířenou působností státní správu pro správní obvod obce s rozšířenou působností.

V čele zvláštního orgánu obce může být jen osoba, která, nestanoví-li zvláštní zákon jinak, prokázala zvláštní odbornou způsobilost v oblasti přenesené působnosti, pro jejíž výkon byl zvláštní orgán zřízen. Pro prokázání zvláštní odborné způsobilosti osoby stojící v čele zvláštního orgánu obce platí obdobně ustanovení zvláštních právních předpisů upravujících toto prokázání pro úředníky územních samosprávných celků. To však neplatí, pokud v čele zvláštního orgánu obce stojí na základě ustanovení zvláštního zákona starosta.[1]

Zvláštním zákonem, který umožňuje vznik tohoto orgánu, je například zákon o přestupcích.[2] Podle něho může obec zřídit jako svůj zvláštní orgán komisi k projednávání přestupků.

Dalším příkladem zvláštního orgánu obce může být povodňová komise podle vodního zákona, anebo např. komise pro sociálně-právní ochranu dětí, kterou zřizuje starosta obce s rozšířenou působností.

Určitou zajímavostí je i fakt, že některé orgány obce, jež byly původně považovány za zvláštní orgány obce, v současné době toto právní postavení nemají – příkladem může bezpečnostní rada obce podle § 24 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), která byla považována za zvláštní orgán obce (byť tak výslovně označena nebyla; byla charakterizována jako koordinační orgán pro přípravu na krizové situace). Nicméně novela krizového zákona č. 430/2010 Sb. účinná od 1. ledna 2011 již bezpečnostní radu obce nezmiňuje a uvádí pouze bezpečnostní radu obce s rozšířenou působností, jež je (»pouhým«) poradním orgánem zřizovatele pro přípravu na krizové situace [3].

 

 

[1] Břeň, J. a kolektiv: Obce 2008-2009. Brno: Meritum, 2008, ISBN: 978-80-7357-331-7, str. 67-68

[2] § 53 odst. 3 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů

[3] Břeň, J.: Moderní obec vydáno dne 6.12.2012