Obecně závazné vyhlášky obcí
Brázda Radek 29.11.2015 00:00:00
OZV - Požární řád,
OZV ke stanovení podmínek k zabezpečení požární ochrany při akcích,
kterých se zúčastní větší počet osob
Na úseku samostatné působnosti vydává obec obecně závazné vyhlášky. V oblasti požární ochrany se jedná především od obecně závaznou vyhlášku „Požární řád“. Ten upravuje organizaci a zásady zabezpečení požární ochrany v obci a obsahuje vymezení činností osob pověřených zabezpečením požární ochrany v obci, podmínky požární bezpečnosti při činnostech, v objektech nebo v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru se zřetelem na místní situaci. Dále upravuje způsob nepřetržitého zabezpečení požární ochrany v obci, kategorii Jednotky SDH obce, její početní stav a vybavení, přehled o zdrojích vody pro hašení požárů a podmínky jejich trvalé použitelnosti. Stanovuje také další zdroje vody pro hašení požárů, včetně podmínek pro zajištění jejich trvalé použitelnosti.
V požárním řádu se rovněž uvádí seznam ohlašoven požárů a dalších míst, kde lze ohlásit požár, jejich označení, přičemž ohlašovny požárů jsou označeny tabulkou „Ohlašovna požárů“ a další místa pro hlášení požárů pak tabulkou „Zde hlaste požár“ nebo symbolem telefonního čísla 150. Požární řád také obsahuje způsob vyhlášení požárního poplachu v obci. Nezbytnou součástí požárního řádu obce je také seznam sil a prostředků jednotek požární ochrany z požárního poplachového plánu kraje.
Další obecně závaznou vyhlášku může obec vydat v souvislosti se shromážděním většího počtu osob, kde může v této souvislosti dojít k mimořádné události. Tato vyhláška pak stanovuje podmínky k zabezpečení požární ochrany při těchto akcích. Ve vyhlášce je nutné rozlišit akce konané ve vnitřním prostředí, například v kulturním domě či sokolovně, kde počet osob vyplývá z dokumentace ověřené stavebním úřadem, a pokud toto není stanoveno v této dokumentaci, pak je třeba se řídit číslem 200 a více osob. V takovém případě se pak stanovují podmínky k zabezpečení požární ochrany. U venkovních shromažďovacích prostor je toto upravováno opět dle dokumentace ověřené stavebním úřadem nebo v případě, že taková dokumentace není k dispozici, se řídíme číslem 300 a více nebo 900 a více osob. Vždy s ohledem na povahu a možnosti daného venkovního prostoru. Pořadatel má v takovémto případě povinnost předložit obci zprávu o zajištění podmínek požární bezpečnosti, a to nejméně 5 dní před konáním samotné akce. Obec pak může rozhodnout o vyslovení nesouhlasu s konáním akce.