Zprávy redaktorů

Mimořádné situace a činnost JSDH obcí

Brázda Radek 29.11.2015 00:00:00

Modelový příklad „Ohrožení obce Troubky povodní“ Taktické cvičení složek IZS Olomouckého kraje 2007 a reálná situace v roce 2010

V měsíci říjnu 2007 byla v naší obci simulována mimořádná situace „Ohrožení obce Troubky povodní“, která byla připravována jako taktické cvičení složek IZS Olomouckého kraje ve správním obvodu obce s rozšířenou působností – města Přerova. Účelem tohoto cvičení – modelové krizové situace, bylo procvičení komunikace a schopnosti koordinovat společnou činnost vedoucích složek IZS, povodňové komise a krizového štábu obce Troubky a krizového štábu statutárního města Přerova.

   Tématem cvičení byla evakuace místní školy a ubytovny z důvodu ohrožení obce povodní. Zároveň měl být prováděn stálý monitoring vodního toku řeky Bečvy, kde navíc byla nasimulována situace s ucpáním koryta vodního toku naplaveninami. Rovněž měly být z daného území evakuovány ohrožené osoby a v obci mělo být zřízeno středisko pro evakuované osoby s využitím kontejneru pro nouzové přižití osob.

   Cvičení se účastnily jednotlivé složky IZS: Policie ČR, Zdravotní záchranná služba Olomouckého kraje, HZS Olomouckého kraje, územní odbor Přerov, Jednotka SDH Troubky a rovněž Armáda České republiky, tehdejší vrtulníková základna v Přerově.

   Cvičení bylo zahájeno vyhlášením třetího stupně povodňové aktivity na řece Bečvě. Již dříve svolaná povodňová komise obce aktivovala místní Jednotku SDH za účelem monitorování vodního toku řeky Bečvy a Malé Bečvy. Jedno z družstev monitorujících vodní tok nahlásilo do krizového štábu problém s naplavenými kmeny. Následně povodňová komise informovala o vzniklé situaci HZS Olomouckého kraje. Vzhledem k dalším negativním zprávám druhého družstva rozhodl řídící důstojník o vyslání jednoho družstva HZS ze stanice Přerova do obce,   a to včetně vybavení člunem. Zároveň byl primátor informován o situaci starostou, přičemž požádal o posílení krizového štábu o členy krizového štábu ORP Přerov, a to ze stálé pracovní skupiny ochrany obyvatelstva a ze stálé pracovní skupiny nasazení sil a prostředků za účelem pomoci při zabezpečení evakuace osob. Zároveň byla požádána Policie ČR o vyslání jejího příslušníka do krizového štábu obce.

   Jednotka HZS Olomouckého kraje ze stanice Přerov po svém příjezdu ihned zahájila činnost, kdy se přemístila k ucpanému toku řeky Bečvy, aby zahájila práce vedoucí k jeho uvolnění. Po další zprávě od družstva JSDHO Troubky monitorujícího tok Malé Bečvy, která se začal vylévat z břehů, rozhodl starosta obce po poradě s krizovým štábem o evakuaci přilehlých ulic, včetně ubytovny „Nagano“. Vzhledem ke zkušenostem z roku 1997 bylo dále rozhodnuto o zřízení střediska pro evakuaci osob v prostorách parkoviště u fotbalového hřiště. Řídící důstojník HZS si pak na základě tohoto rozhodnutí vyžádal vyslání „Kontejneru nouzového přežití osob“ a dále také o vyslání dalšího družstva HZS ze stanice Přerov.

   S ohledem na situaci bylo dále starostou obce rozhodnuto evakuovat místní školu. Proto byly zajišťovány autobusy pro převoz žáků a pedagogů a nouzové ubytování pro všechny evakuované. Ve spolupráci s Policií ČR, která vyslala do obce své hlídky, byla zahájena evakuace žáků školy a veškerá doprava byla přítomnými hlídkami odkloněna mimo obec. Žáci školy byli přepraveni autobusy Armády ČR a HZS OLK do místa nouzového ubytování v Přerově (Kino Hvězda Přerov). Obyvatelé z ohrožených ulic a ubytovny byli vyzváni k evakuaci na parkoviště u fotbalového hřiště, a to pěším přesunem, kde byl mezitím rozvinut kontejner nouzového přežití osob.

   Jednotka SDH Troubky pak v dalším průběhu cvičení obdržela zprávu o dvou osobách, které v ohroženém území uvízly na stromě, přičemž rozlévající řeka Malá Bečva jim již neumožnila pěší přesun do evakuačního centra. Proto Jednotka zasáhla v daném místě s vozidlem CAS 32 T815, osoby vyprostila a dopravila do evakuačního centra. Jedna z těchto osob pak musela být převezena ZZS do nemocnice v Přerově.

   Hasičům se v dalším průběhu cvičení povedlo uvolnit koryto vodního toku řeky Bečvy, čímž došlo k poklesu hladiny Malé Bečvy a zastavilo se rozlévání do obce. Následně se mohli evakuovaní žáci základní školy vrátit zpět do Troubek.

   Cvičení bylo všemi složkami hodnoceno velmi kladně, spolupráce fungovala na dobré úrovni a v rámci krizové komunikaci nevznikaly žádné zásadní problémy. Cvičení a realita se sice v mnohém silně rozcházejí, o čemž jsem se mohl přesvědčit v květnu 2010, kdy nás povodeň postihla opravdově, ale co fungovalo v rámci cvičení – tj. spolupráce jednotlivých složek IZS a vzájemná dobrá komunikace, to fungovalo i v realitě skutečné povodně. Vyzdvihl bych hlavně práci hasičů, a to jak profesionálních, tak i dobrovolných, na které se krizový štáb mohl stoprocentně spolehnout. Zkušenosti z takovéhoto cvičení pak nám všem dozajista pomohli zvládnout tuto skutečnou mimořádnou událost.