Zprávy redaktorů

Jednotky Sborů dobrovolných hasičů obcí I.

Brázda Radek 29.11.2015 00:00:00

Úvod, základní pojmy, jednotlivé druhy a kategorie Jednotek

Základní páteř systému plošného pokrytí území krajů jednotkami požární ochrany tvoří jednotky hasičských záchranných sborů krajů, které jsou při své činnosti významnou měrou doplňovány a podporovány Jednotkami sborů dobrovolných hasičů obcí (dále jen Jednotky SDH obcí).

   Zřízení Jednotky SDH obce a zabezpečení její připravenosti k zásahu dle § 29 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, je z organizačního, materiálního i finančního hlediska v samostatné působnosti obcí. Obce v této působnosti zřizují Jednotky SDH k hašení požárů, k provádění záchranných prací při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech a dále také k plnění dalších úkolů v oblasti ochrany obyvatelstva (jako je evakuace, varování, nouzové přežití obyvatelstva apod.). Jednotky SDH obcí prokazují svou potřebnost zejména při živelních pohromách (povodně, větrné smrště apod.), kdy jsou zpravidla jedinými subjekty v obci, které jsou schopny poskytnout obyvatelstvu základní pomoc a jsou schopny řešit tyto mimořádné situace. Svou nezanedbatelnou roli ovšem hrají také při hašení požárů či při řešení jiných mimořádných událostí, například dopravních nehodách.

Základní pojmy:

Jednotka – tou se rozumí organizovaný útvar zřízený ve smyslu zákona o požární ochraně s vnitřní hierarchií a dělbou práce, tvořený hasiči, požární technikou (automobily) a věcnými prostředky (výbava hasičů, nástroje, agregáty, apod.) pod vedením velitele jednotky.

Požární hlídka – tou je organizovaný útvar se statutem jednotky, pokud je požární hlídka zřízená za podmínek uvedených v zákoně o požární ochraně. Požární hlídku zřizuje obec, která nezřizuje jednotku požární ochrany, přičemž toto musí být určeno hasičským záchranným sborem kraje.

Velitel jednotky - je ustanoven zřizovatelem jednotky určitého druhu jednotky, odpovídá za výkon služby. V souladu s vnitřní organizací jednotky je velitelem jednotky také velitel čety, velitel družstva nebo vedoucí skupiny nebo v operačním řízení určený velitel pro hasiče daného druhu jednotky, popř. v odřadu složeného z několika druhů jednotek1.

Hasič – zaměstnanec vykonávající službu v jednotce HZS podniku jako svoje zaměstnání, člen Jednotky SDH obce, člen jednotky SDH podniku nebo člen zařazený v požární hlídce.

 

Jednotka je charakterizována:

    • velikostí, která je vyjádřena počtem hasičů v ní,
    • kategorií, která v návaznosti na druh jednotky vyjadřuje operační působnost pro použití k zásahům, a to zejména pro svého zřizovatele (podnik, obec), tzn. místní působnost nebo pro použití na větším území než na území svého zřizovatele, tzn. územní působnost; součástí operační působnosti je také stanovená doba pro výjezd jednotky z místa dislokace k zásahu,
  • taktickou hodnotou, to jest schopností provádět určitý rozsah činností odpovídající velikosti jednotky a jejímu vybavení požární technikou a věcnými prostředky, například počet nasazených proudů k hašení.

 

Druhy Jednotek:

Druhy Jednotek se odvozují od zřizovatele jednotky a od  pracovně právních vztahů hasičů při výkonu služby v jednotce ke zřizovateli v souladu se zákonem o požární ochraně. Rozlišujeme tak Jednotky SDH obcí, Jednotky Hasičského záchranného sboru podniku, kdy výkon služby je vykonáván zaměstnanci podnikající právnické či fyzické osoby jako jejich zaměstnání (typickým příkladem takovéhoto podniku jsou České dráhy, a.s.) a Jednotka SDH podniků, kdy výkon služby je mimo pracovní poměr.

Kategorie Jednotek:

  •  s územní působností zasahující i mimo území svého zřizovatele se označuje jako:

 

  • JPO I - jednotka HZS kraje, s územní působností zpravidla do 20 minut jízdy z místa dislokace a dobou výjezdu jednotky od vyhlášení poplachu do 2 minut,
  • JPO II - jednotka SDH obce, s územní působností zpravidla do 10 minut jízdy z místa dislokace, která zabezpečuje jeden (JPOII/1) nebo dva (JPOII/2) výjezdy družstva minimálně o zmenšeném početním stavu a zřizuje se ve vybrané obci s počtem obyvatel zpravidla nad 1 000 a dobou výjezdu jednotky od vyhlášení poplachu do 5 minut,
  • JPO III - jednotka SDH obce s územní působností zpravidla do 10 minut jízdy z místa dislokace, která zabezpečuje jeden (JPOIII/1) nebo dva (JPOIII/2) výjezdy družstva minimálně o zmenšeném početním stavu a zřizuje se ve vybrané obci s počtem obyvatel zpravidla nad 1 000 a dobou výjezdu jednotky od vyhlášení poplachu do 10 minut,
    1. s místní působností zasahující zejména na území zejména svého zřizovatele, pokud není v případě rozsáhlých mimořádných událostí požadován výjezd jednotky jinam v souladu se zákonem o požární ochraně
  • JPO IV - jednotka HZS podniku,
  • JPO V - jednotka SDH obce s působností zpravidla na území obce, která ji zřizuje,
  • JPO VI - jednotka SDH podniku,
  • JPO N - jednotka SDH obce nebo podniku, která není zařazena do plošného pokrytí území kraje jednotkami. Požadavky na tuto jednotku jsou stejné jako u jednotky kategorie JPO V. Nezařazenou do plošného pokrytí je také požární hlídka. 1 Podrobněji toto upravuje vyhláška č. 247/2001 Sb., o činnosti a organizaci jednotek požární ochrany, ve znění pozdějších předpisů.                                         Poznámky: 

    1 Podrobněji toto upravuje vyhláška č. 247/2001 Sb., o činnosti a organizaci jednotek požární ochrany, ve znění pozdějších předpisů.