Jednotky Sborů dobrovolných hasičů obcí II.
Brázda Radek 29.11.2015 00:00:00
Zřízení Jednotky SDH obce, základní dokumentace Jednotky
Jednotka SDH obce je organizace zřizovaná obcí a je obcí plně zabezpečována po finanční i materiální stránce. Jednotka je zřizována z rozhodnutí Zastupitelstva obce a musí mít schválenou zřizovací listinu, která vymezuje předmět činnosti, určuje právní postavení Jednotky - nejčastější formou je organizační složka obce, stanovuje majetek a vybavení jednotky a samozřejmě se v ní hovoří také o působnosti. Nedílnou součástí zřizovací listiny musí být ustanovení týkající se vedení a řízení Jednotky. Řízením Jednotky je vždy pověřen velitel jmenovaný Radou obce, případně v obcích kde není ustavena Rada starostou obce. Velitelem pak může být pouze osoba, která je způsobilá vykonávat tuto funkci, tj. je dostatečně odborně vzdělaná, a zároveň s jejím jmenováním do funkce souhlasí také hasičský záchranný sbor kraje. Ke jmenování velitele do funkce se vystavuje jmenovací dekret, který musí mít písemnou formu1.
Jednotku SDH obce samozřejmě netvoří pouze její velitel, ale také další členové. Členové Jednotky SDH obce by měli mít s obcí uzavřenou Dohodu o členství, která určuje jejich základní práva a povinnosti. Za činnost v Jednotce pak mohou být její členové právě na základě takto uzavřené Dohody odměňováni. Forma odměňování jednotlivých členů i velitele Jednotky je na finančních možnostech obce. V mnohých obcích nejsou členové žádným způsobem finančně odměněni, ale jsou samozřejmě i obce, které členy Jednotky odměňují. Ze zákona je povinná úhrada výdajů člena Jednotky při zásahu, a to formou refundace mzdy zaměstnavateli nebo ušlého výdělku v případě podnikajících členů. Pravdou však je, že většina členů Jednotek SDH obcí vykonává činnost dobrovolně a zcela v souladu s hasičským desaterem a především pak hasičským krédem „Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci“.
Členové Jednotky musí procházet pravidelnými zdravotními prohlídkami, aby mohli vykonávat funkci v Jednotce. Rovněž musí získat základní odbornost. Základní školení hasičů provádí dle vydaných metodických pokynů generálního ředitelství HZS ČR velitel Jednotky. Zároveň mají členové Jednotky možnost získávat nové znalosti a dovednosti na pravidelných školeních pořádaných hasičským záchranným sborem, jakým je například školení nositelů dýchací techniky, které má i praktickou část s výcvikem na zkušebním polygonu. V případě velitelů Jednotek, velitelů družstev a strojníků musí být tito proškoleni v kurzech pořádaných hasičským záchranným sborem a musí úspěšně absolvovat závěrečnou zkoušku. Po absolvování závěrečné zkoušky je vydáno těmto členům Jednotky osvědčení o odborné způsobilosti s platností na dobu 5 let, přičemž prodloužit toto osvědčení je možné pouze za splnění podmínky absolvování pravidelného kurzu odborné přípravy v průběhu 5 let, kdy je možné mít absenci maximálně dvakrát. Délka pravidelných kurzů je stanovena 8 hodinami ročně.
Důležitými dokumenty vztahujícími se k činnosti Jednotky jsou záznamy o pravidelné odborné přípravě a o kontrole stavu technických prostředků používaných členy Jednotky. Neméně důležitým dokumentem je zpráva o zásahu, kterou je povinna Jednotka, potažmo pak velitel Jednotky – družstva, či jiný pověřený člen Jednotky, zpracovat po skončení zásahu a postoupit ji příslušnému územnímu odboru hasičského záchranné sboru kraje.