I nezletilí mohou podnikat
Prudíková Dana 29.11.2015 00:00:00
Mgr. et Mgr. Dana Prudíková, Ph.D.
Nezletilá osoba může samostatně jednat, ale pouze v těch situacích, ke kterým je dostatečně vyspělá. Vyspělost se poměřuje k ostatním nezletilým jeho věku, tj. k průměrné vyspělosti stejně starých dětí. Dvanáctileté dítě tudíž může jít do obchodu nakoupit běžné potraviny, těžko se ale může zavázat ke koupi nového domácího kina. Pokud by nicméně zákonný zástupce, tj. většinou rodiče či jen jeden z nich, udělil k takovému jednání souhlas, platí, že dítě je oprávněno i k takovému jednání.
Nezletilí nově dostali i právo samostatně podnikat. K tomu potřebují souhlas rodičů a soudu. Asi vůbec první žádost tohoto typu zaznamenali u soudu v Českých Budějovicích hned zkraje roku 2014, kdy chlapec blízký normální zletilosti, takže 16 nebo 17 let, požádal soud o souhlas s výkonem podnikatelské činnosti.
Nezletilí, kteří dokončili povinnou školní docházku, mohou od 15 let pracovat jako zaměstnanci, na tom se nic nemění. Kvůli větší ochraně dětí bylo do zákoníku vtěleno pravidlo, že zákonný zástupce nezletilého, který nedosáhl věku šestnáct let, může požádat soud o rozvázání takového pracovního poměru, pokud je to nutné v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého. Tzn. pokud by patnáctileté dítě šlo pracovat do nočního klubu, což by ohrožovalo možnosti jeho dalšího vzdělávání, mohli by rodiče s přivolením soudu zasáhnout. Kvůli předpokládané nefunkčnosti takového systému ministerstvo spravedlnosti navrhuje tuto ochrannou pravomoc rodičů zrušit, návrh aktuálně projednává Parlament ČR. Děti mladší patnácti let mohou stejně jako v minulosti vykonávat pouze uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost.
Koupit byt nebo se zavázat k vyhotovení díla nebo podepsat smlouvu v bance mohou jen osoby plně svéprávné. Již tradičně se plně svéprávným člověk stává zletilosti, tedy dosažením 18 let, a uzavřením manželství: uzavřít manželství nezletilému, který dovršil šestnácti let, povoluje soud, jsou-li pro to důležité důvody (např. očekávání narození potomka).
Občanský zákoník nicméně rozšiřuje způsoby, jakými lze nabýt svéprávnosti, jde o tzv. emancipaci, tedy přiznání svéprávnosti. Osoby mezi 16 – 18 lety, které jsou schopny se o sebe samy postarat a mají souhlas zákonných zástupců, většinou rodičů, mohou požádat soud o přiznání svéprávnosti. Tzn. šestnáctiletí, kteří například vymyslí úspěšný počítačový program, kteří chtějí dále nabízet, by nemuseli na své business schůzky brát k podpisu smluv rodiče, ale mohli by důležitá rozhodnutí činit a právní dokumenty podepisovat sami. Pokud soud návrhu vyhoví, bude moci emancipovaná osoba samostatně například založit firmu a podnikat.