Zprávy redaktorů

Případová konference

Stalmach Ladislav 29.11.2015 00:00:00

Ladislav Stalmach

Případová konference je velmi účinný nástroj při práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami, jejíž rámce a náplň vycházejí ze zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ze zákona č. 500/2004 Sb., správní řád a z Instrukce MPSV č.j. 21-12242/2000 a č.j. 21-42246/2002.

Případovou konferenci je vhodné využívat v případech dlouhodobých rodičovských sporů, pro složité případy náhradní rodinné a v dalších situacích ohrožení dětí, kdy je potřeba vnést do problému pohledy širšího spektra odborníků, jichž se problematika týká.

Případová konference buďto operativně řeší určitý problém, pak se schází zpravidla jednorázově, nebo si klade za cíl soustavnější práci s rodinou ohrožených dětí a pak se koná opakovaně. Jedná se o odbornou diskusi nad konkrétním případem, které se dle jeho aktuální povahy účastní:

  • Orgán sociálně-právní ochrany dětí (dále jen OSPOD)
  • Pediatr, nebo jiný lékař, který může podat relevantní informace k případu (psychiatr, sexuolog)
  • Zástupce policie
  • Zástupce školského zařízení, které dítě navštěvuje
  • Psycholog
  • Zástupce obce
  • Dítě
  • Rodiče dítěte, nebo jeho další příbuzní, kteří se podílejí na jeho výchově
  • Určený zapisovatel

Případovou konferenci naplánuje, připraví a svolá (písemnou pozvánkou) OSPOD. Při přípravě je důležité správně a přesně formulovat cíl případové konference, který vychází z dokonalé znalosti konkrétní situace.

Je vhodné, aby byla případová konference zahájena bez rodičů, popřípadě dalších příbuzných a dětí, tak aby měli ostatní aktéři možnost vyměnit si své poznatky a formulovat svá stanoviska. Pokud by k tomu docházelo přímo před subjekty případové konference, mohlo by to uškodit autoritě jednání. Proto bývají subjekty přizvány na jednání se zhruba půlhodinovým zpožděním.

Případovou konferenci obvykle řídí buď přímo pracovník OSPOD, anebo (což je vhodnější) neutrální školený moderátor.

Na počátku se všichni zúčastnění vyjádří k cíli konference a sdělí svá stanoviska a náhled na řešený problém. Dále jsou vymezeny nejdůležitější priority, ze kterých vyplynou úkoly a dohodne se, kdo a v jakých termínech bude konkrétní úkoly plnit. Plnění těchto úkolů kontroluje, na základě zápisu, který z jednání vzniká, OSPOD.

Důležitou podmínkou případové konference je mlčenlivost. Na jednání jsou zúčastněné osoby seznamovány s velmi citlivými osobními údaji subjektů a je nutné zajistit, aby tyto nebyly zveřejněny. Z tohoto důvodu na počátku jednání všichni zúčastnění podepíší protokol o mlčenlivosti.

atd.).