Novela zákona o odpadech
Ferschmannová Vendula 29.11.2015 00:00:00
Novela zákona o odpadech
Zákon o odpadech, který v současné době platí v České republice, má číslo 185/2001 Sb. Za 14 let od schválení bylo ovšem doplněno plných 41 (!) novel, čímž se více než vyrovná například některým zákonům daňovým. Je to tragické svědectví o stabilitě právního prostředí v ČR. Obvykle si na nestabilitu nejvíc stěžují podnikatelé, ale v tomto oboru se to velmi dotýká i obcí.
Poslední novela má č. 229/2014 Sb. a dlužno poznamenat, že její obsah neměl jednoduchou cestu. Původní vládní předloha byla totiž velmi stručná a týkala se jen tzv. elektrošrotu. Až v průběhu jejího projednávání ve výboru pro životní prostředí předložil ministr Brabec jako poslaneckou iniciativu obsáhlý pozměňovací návrh. Ten nejen že neobsahoval obvyklé obšírné zdůvodnění, ale kvůli zvolenému postupu ho například ani neprojednala legislativní rada vlády, o nejrůznějších připomínkovacích místech (podle platných legislativních pravidel) ani nemluvě.
Hlavní čtyři body z novely:
- V § 17 je obcím stanovena povinnost zajistit místa pro oddělené soustřeďování složek komunálního odpadu, minimálně nebezpečných odpadů, papíru, plastů, skla, kovů a biologicky rozložitelných odpadů.
- Na skládky je od roku 2024 zakázáno ukládat veškerý směsný komunální odpad a recyklovatelné a využitelné odpady stanovené prováděcím právním předpisem (§ 21 odst. 7).
- Maximální celkové množství odpadů uložených na skládku jako materiál pro technické zabezpečení skládky může dosahovat maximální výše 20 % celkové hmotnosti odpadů uložených na skládku v daném kalendářním roce (§ 45 odst. 3).
- Krajský úřad zruší nebo změní souhlas k provozu zařízení v případě, že provozovatel sběrny nebo výkupny poruší zákaz výkupu odpadů stanovených prováděcím právním předpisem od fyzických osob (§ 78 odst. 4).Zkušenosti obcí s naplňování zákonné povinnosti zajistit možnost odděleného sběru bioodpadu nejsou dosud k dispozici a budou nejdříve v prvním čtvrtletí roku 2015. Podle neformálních informací Sdružení místních samospráv ČR jsou zkušenosti stovek obcí různé, ale obecně převládá snaha vyhovět požadavkům zákona efektivně (bez zbytečných výdajů z rozpočtu obcí) a ve prospěch životního prostředí.S velkým zájmem i s jistými obavami sledují obce přípravu nového zákona o odpadech. Jeho věcný záměr schválila v květnu 2015 vláda ČR. Meziresortní připomínkové řízení je v současné době ohlášeno na listopad 2015. Nový zákon chystá mj. zvýšení poplatku za skládkování 2x – 3x. Je třeba prosadit, aby obce s nízkou (absolutní) produkcí směsného komunálního odpadu, případně také ty, které prokáží rychlé a výrazné (relativní) snížení této produkce, měly slevu.
- Spolek Ekodomov se v projektu Kompostuj.cz snaží o „dlouhodobou systematickou informační podporu obcím pro předcházení vzniku a oddělený sběr bioodpadů a zviditelnění společenské odpovědnosti zapojených firem“. Za několikatisícový roční poplatek nabízí obcím plakáty, letáky, kvartální elektronický zpravodaj aktualit a účast na jednodenním semináři, který je zaměřen na výměnu zkušeností a využití získaných osvětových materiálů.
- Podle některých interpretací (např. Hnutí DUHA) se novelou nepodařilo naplnit programové prohlášení vlády, v němž se uvádí: připravit „do poloviny roku 2016 novelu zákona o odpadech s cílem snížit podíl skládkovaných odpadů a naopak zvýšit úroveň recyklace odpadů“. Spor není o to, zda bude snížen podíl skládkovaných odpadů – na tom panuje shoda. Podle kritiků ale nebude zvýšena úroveň recyklace, nýbrž takřka výhradně stoupne podíl energeticky využívaných odpadů, a to s možným – a zbytným – rizikem znečištění životního prostředí.